Ana Sayfa Blog

Tramvaylar Şehri Basel

0

Üç ay öncesinden aldığımız uçak biletleri sonrasında otel rezervasyonlarını yaparak hali hazırla Schengen vizemiz de olduğundan eşimle Mart 2020’de Basel‘e ufak bir kaçamak düzenleyelim dedik. 3 ay çabucak geçti ve İsviçre Basel’e seyahat günümüz geldi çattı. Korono virüsü nedeniyle kafamızda bir takım soru işaretleri olsa da kendimizce önlemlerimizi alarak havaalanına gittik 11:20 uçağı ile Basel’e hareket ettik. İstanbul-Basel arası yaklaşık 2 saat 50 dakika sürüyor. Sorunsuz bir yolculuğun ardından yağmurlu bir Mart gününde Basel‘e vardık.

Merhaba Basel

Uçaktan indikten sonra yürüme ile terminale ulaştık, EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg, İsviçre’nin Basel, Fransa’nın Mulhouse ve Almanya’nın Freiburg kentleri tarafından ortaklaşa kullanılan uluslararası havaalanı. Havaalanı, Basel’e 6 km., Mulhouse’a 22 km. ve Freiburg’a 70 km. uzaklıktadır. Hemen pasaport kuyruğuna girdik, biz Basel’e gideceğimizden İsviçre tarafından çıkış sağlayacaktık.

Pasaport sırasına girdik, havaalanı çok kalabalık değildi. Sıra bize geldiğinde, Pasaport polisi kaç gün, nerede kalacağımızı ve dönüş biletlerimizi sordu, bunları ibraz ederek pasaportumuza giriş damgası vurulduktan sonra resmen İsviçre’ye giriş yapmış olduk.

Basel İsviçre Tramvaylar Şehri Basel

Daha önce internet sitelerinden okuduğumdan yola çıkarak havaalanı dışından 50 numaralı otobüs ile Basel merkez tren istasyonuna 6,40 CHF karşılığında yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğimizi tecrübe etmiştim. Biz de havaalanı dışından bilet makinasından kredi kartı ile biletimizi alarak otobüsü beklemeye başladık. Sonradan farkettiğime göre 2 bilet yerine 1 bilet almışım. Şansımıza otobüste bir kontrol olmadı da yakalanmadık. Durakta duran elektronik tabeladan kaç dk sonra otobüsün geleceği görünüyordu. Yaklaşık 5 dakikalık bir bekleme sonrası 50 numaralı otobüs gözüktü. Hemen otobüse binerek merkez tren istasyonuna doğru yola çıktık. Aldığımız bileti otobüs içerisinde okutabileceğiniz bir yer bulunmuyor, kontrol esnasında ibraz etmek durumundasınız. 20-25 dakikalık bir seyahat sonrası Basel Tren İstasyonu’na vardık.

Hava soğuk ve yağmurluydu. Henüz Basel Card almadığımız için Tramvaya binmeye cesaret edemedik. Çok fazla kontrol yapılmasa da yine de riske atmaya gerek yoktu. Yürüyerek eski şehire doğru inmeye başladık. Yağmur bir an şiddetleniyor, bir an yavaşlıyordu. Yağmur’dan sığınmak için ilk gördüğümüz Coop Market‘e girdik. Coop 1969 yılında kurulan ve merkezi Basel olan, İsviçre’deki en büyük perakende ve toptancılık mağazalarından biridir. Coop haricinde Fischmarkt, Denner ve Lidy’den daha uyguna alışveriş yapabilirsiniz. Coop’ta biraz gezinip fiyat araştırması yapıp, tadı damağımızda kalan sandviçlerinden alarak oradan ayrıldık. Dışarı çıktığımızda yağmur biraz daha hafiflemişti. Tramvay yolunu takip ederek yolumuza devam ettik. Hemen yolumuzun üzerinde Barfüsserplatz‘da bulunan Tourist Information’a uğradık. Buradan şehire ait bir kaç hediyelik eşya ve şehir haritasını alarak, Barfüsserplatz, Marktplatz ve Middle Bridge’yı takip ederek kalacağımız Aparthotel Adagio Basel City‘ye ulaştık. Hemen otel check-in işlemlerini yaparak valizimizi odaya bırakarak Basel’i keşfetmeye başladık. Kaldığımız otel tarafından 2 gün boyunca toplu taşımalardan yararlanabileceğimiz Basel Card tarafımıza ücretsiz olarak verildi.

Tramvaylar Şehri Basel

Tramvaylar ile Şehir Keşfedelim

Ücretsiz Basel kartımızı alır almaz, hemen otelin çok yakındaki Clarastrasse durağından tramvaya binerek şehri keşfetmeye başladık. Clarastrasse durağından 2-6-14-16 numaralı tramvaylar geçiyordu. Biraz 16 numaraya binerek Old Town’a doğru gitmeye başladık. Biraz önce yürüyerek geldiğimiz yerleri artık tramvayla geziyorduk, baya yürüdüğümüzü fark ettik. Bu soğuk ve yağışlı havada en mantıklı şehri keşfetme aracı tramvay olsa gerek. Basel’de çoğunluğu yeşil ve sarılardan oluşan tramvaylar baş döndürücü bir şekilde bir o sokaktan çıkıyor bir bu sokaktan. Biz fırsat buldukça farklı tramvay hatlarına binerek şehri tam anlamıyla gezmeye çalıştık.

Tramvaylar Şehri Basel

İlk Durak Marktplatz

Markplatz durağında inerek çevrede bulunan görülmesi gereken yerleri görmeye ve gezmeye başladık. Gezdiğimiz yerler arasında Basel Rathaus (Belediye Konağı), Rheinfähre, Basel Minster (Ortaçağ Katedrali), Basel Bahnhof (Tren Garı), Theodors Kirche, Eski Şehir, Münsterplatz Meydanı, Doğa Tarihi Müze, Mittlere Rheinbrücke(Ren Nehri Köprüsü), Basel – Kunstmuseum (Güzel Sanatlar Müzesi), Spalentor (Spalen Şehir Kapısı), Basel Berri-Villen ve Antikalar Müzesi, Tinguely Çeşmesi,  Claraplatz alışveriş yerleri.

Tramvaylar Şehri Basel

Basel’de Gezilecek Görülecek Yerler

Spalen Kapısı‘na gitmek için Markplatz durağından 3 nolu tramvaya binerek gittik, gördük ve döndük. Sonrasında yine Markplatz durağından 10 nolu tramvaya binerek Basel Hayvanat Bahçesi’ne gittik, burayı da gezerek döndük. Ayrıca 17 nolu tramvayda buradan geçmektedir. Hayvanat bahçesine giriş 21 CHF, fakat Basel Kart’a indirim mevcut.

Tarihi Mittlere Brücke üzerinden 6-8-11-14-15-17 nolu tramvaylar geçmektedir. Buraya en yakın Schifflände durağında inerek köprü üzerinde yürüyebilir ve Basel ara sokaklarında kendinizi özgür bir şekilde kaybedebilirsiniz. Futbolla aranız iyi ve seviyorsanız Mittlere Brücke girişinde sağ tarafta bulunan Basel FC Store ziyaret edebilirsiniz.

Yemek Saati

Basel’de yeme-içmenin çok pahalı olduğundan bahsetmiştim, 2 hamburger 2 içeceğe 69 CHF verince bunu çok daha iyi anlamış olduk. Genel olarak herşey çok pahalı. Asgari ücretin 3.000 CHF sınırlarında olduğu düşünülürse orada yaşayanlara göre normal gelebilir.

Hediyelik magnetler bile 8 CHF’den başlıyor, hatıra olarak alınabilir. Ayrıca denemek amacıyla Basel’in ünlü Basler Leckerli bisküvilerini görürseniz almanız öneririm, oda 11 CHF civarında. Basler içinde fındık, kiraz, bal ve şeker kabuğunun olduğu Basel’e özgü tatlı bir kurabiye.

Basel Hakkında

Basel, Gross Basel(Büyük Basel-Güney) ve Klein Basel(Küçük Basel-Kuzey) olarak Ren nehri tarafından ikiye ayrılıyor. Ren Nehri üzerinden bu iki bölgeyi birbirine bağlayan 5 adet köprü bulunuyor. Bu iki bölge ayrı yerel yönetimler tarafından yönetiliyor. İki ayrı kanton var. Basel, yaklaşık 200 bin kişilik nüfusuyla İsviçre’nin Zürih ve Cenevre şehirlerinden sonra en büyük 3. kenti

Gezilecek görülecek yerlerden çok büyük bir kısmı Eski bölge diye adlandırılan Gross Basel’de yer alıyor.

Basel hem yeme-içme hem de alışveriş olarak çok pahalı bir şehir. İsviçre Frangı ile geçerli para birimi. Euro olarak ödeme yapabiliyorsunuz, kalan bir para olursa size İsviçre Frangı olarak iade ediyorlar. Havaalanına indikten sonra sakın oradan İsviçre Frangı almaya çalışmayın biz o hatayı yaptık 9 Euro işlem ücreti aldılar. Yanınızda Euro varsa Exchange Office’de işlem yapmanız gerek yok. Hemen hemen her yerde kredi kartı geçiyor, sadece bizim rastladığımız haftasonu akşam restoranlarda belirli bir limitin altında kredi kartı kabul etmiyorlar.

Tramvaylar Şehri Basel

Ücretsiz Basel Card Hakkında

Basel’de hemen hemen hangi otelde kalırsanız kalın size ücretsiz olarak Basel Card sağlıyorlar. Bu kart sayesinde şehrin turistik yerlerinden ve kültürel mirasını keşfetmek için seçilmiş turistik etkinliklerden %50 indirimle yararlanabilirsiniz ve tüm toplu taşıma araçlarına ücretsiz bir şekilde binebilirsiniz. Basel Card ile yapılabilecekler;

 • Ren Nehri üzerinde tekne turu
 • Sightseeing otobüsleriyle 2 saatlik Basel turu
 • Basel’in ünlü hayvanat bahçesine giriş
 • Augusta Raurica, Fondation Beyeler, Kunstmuseum, Tinguely başta olmak üzere birçok birinci sınıf müzeye giriş
 • Rehber eşliğinde şehir turu
 • Basel tiyatrosuna giriş
 • Feribotla Ren Nehri’ni 1 kez ücretsiz geçme

Son Gün

Dönüş günü geldi çattı, biz seyahatimizi Basel-Bern-Zürih-Heidilang-Colmar-Basel şeklinde planlamıştık. Dönüş günü yine Basel’e geldik, diğer şehirleri gezmek için kiraladığımız aracı sabah erken saatte Messeplatz‘da teslim ettikten sonra uçak kalkış saatine kadar zamanı değerlendirmek istedik.

Messeplatz’da kahvaltımızı yapıp, güvercinleri besledikten sonra. 6 numaralı tramvaya binerek merkeze doğru ilerledik. Yine güzel Basel‘in güzel mekanlarını gezdik, o tramvaydan bu tramvaya bindik. Sonra hiç binmediğimizi farkettiğimiz 11 nolu tramvaya bindik ve son durağa kadar gittik. Reinach, Basel-Landschaft durağında indik ve pazar günü bu sakin kasabada dolaşmaya başladık. Anka Supermarkt diye bir market gördük ve içeri girdik, tüm ürünler türk malıydı, belli ki Türk Marketi idi, orada bulunan arkadaş ile bir süre sohbet ederek tekrar 11 nolu tramvay ile Basel merkeze geri döndük.

Tramvaylar Şehri Basel

Pazar günü hava muhteşem ve insanlar Ren Nehri kenarına akın etmişti. Ördekler, kazlar, kuşlar nehir üzerinde gezintiye çıkmışlardı. Biz de nehir kenarında oturarak tüm bu güzellikleri Basel‘i yaşamak istedik, kazları ve ördekleri nehir kenarında besledik.

Artık dönüş zamanı yaklaşmıştı. Zaten yakın olan otelimize giderek valizimizi aldık, sonrasında önce 6 numaralı tramvay ile Bahnhof Basel SBB‘ye geçtik. Hemen tren istasyonu önünde bekleyen 50 numaralı otobüs ile havaalanına 25 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaştık. Pasaport kontrolünde sıraya girdik. Sıra bize geldiğinde Fransız Pasaport Polisi olan kadın maalesef pasaportumuzda giriş damgasını bulmakta zorlanınca 10 dk kadar beklemek durumunda kaldık. Sonunda damgayı bularak çıkış damgasını da pasaportumuza vurarak resmi olarak İsviçre’den çıkış yapmış olduk.

Güzel bir Avrupa turu daha bitmiş oldu böylelikle. Basel genel olarak çok güzel ve çekici bir şehir, yaşanabilir bir şehir, hele bir daha pahalı olmasa. Yeşil-Sarı tramvayları, eski yapıları ve şehrin ferahlığı ile gönlümüzde taht kurdu. Tekrar görüşmek üzere Basel…

Diğer seyahat yazıları için tıklayınız

WordPress Güvenliği 2019: WordPress’i Güvence Altına Alma Rehberi

0

Açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi olan WordPress, her tür web sitesi oluşturmak için 2003’ten beri blog yazarlarına ve web yöneticilerine hizmet vermektedir. Açık kaynak kodun avantajı sayesinde ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Esnekliği ve kolaylığından dolayı yakın zamanda daha fazla popülerlik kazanarak pazar lideri oldu. Bu nedenle WordPress güvenliği çok önemli bir hale geldi.

WordPress, sadece bireyler tarafından değil devlet kurumları, okullar, kobiler ve büyük ölçekli şirketler tarafından da web site altyapılarını oluşturmak için kullanılmaktadır. Ücretsiz WordPress blog hizmetleri (WordPress.com) dahil WordPress alt yapısını kullanan 74 milyondan fazla site mevcuttur. Olağanüstü CMS(Content Management System) sayesinde sayısız sayıda bulunan eklentisiyle kısa zamanda çok güzel web siteleri ortaya çıkartılabilmektedir. 

Çok sayıda avantajın yanı sıra, WordPress güvenliği de yaygın bir sorun haline gelmiştir. WordPress siteniz varsa güvenliği sağlamanız için gerekli adımları atmanız gerekmektedir.

WordPress Sitesi ve Blogunu Neden Güvende Tutmalısınız?

Şimdi madalyonun bir de diğer tarafını bakalım. WordPress’in büyük popülaritesi ve kayda değer pazar payı nedeniyle, bilgisayar korsanları ve diğer siber suçlular için cazip bir nokta haline gelmektedir. Bir bilgisayar korsanı herhangi bir WordPress sitesine girme yolunu yöneldiğinde, sitenizi kötü amaçlı siteye dönüştürmek için virüslü kodlar ve güvenlik açıkları ekleyebilir. Bunun sonucunda sitenizi bile kontrol edemezken, aynı zamanda kişisel verilerinize de erişmiş olurlar.

Bir bilgisayar korsanı sitenize veya bilgisayarlarınıza girdiğinde, bu durum size korkunç sonuçlar doğurur. Bu nedenle, ana çalışmanızı yaparken sitenizi kötü amaçlı saldırılara karşı savunabilmeniz için WordPress siteniz için olası tehditleri bilmek çok önem arz etmektedir. Tüm potansiyel güvenlik açıklarını kapatmalısınız. Bu makalede, gelecekte pişmanlıktan yaşamamanız ve WordPress sitesini güvenli hale getirmenin farklı yollarını açıklamaya çalışacağım. Bu sayede wordpress güvenliği konusunda ilk adımları atmış olacaksınız.

1. Karmaşık Şifreler Kullanın

Şifre oluştururken almanız gereken bazı önlemler var.

 • Web sitenizin adını asla şifre olarak kullanmayın.
 • Yalnızca sayısal kelimeleri veya yalnızca harfleri kullanmayın.
 • Asla telefonunuzu, araç plakanızı veya doğum tarihinizi kullanmayın.
 • Ardışık sayıları kullanmayın
 • En önemlisi, hiçbir zaman sözlük kelimelerini veya sözlük kelimelerinin kombinasyonlarını kullanmayın.

Şifreleri seçerken bunlara dikkat edin

 • Numara ve harf karışımı kullanın,
 • Hem Küçük hem de büyük harf harfler kullanın,
 • Şifrelerde $, @,% gibi özel işaretler kullanın,
 • Şifrenizi en az 8 karakter olarak belirleyin,

Etkili şifreler oluşturmak için ipucu

Parolanız uzun ve alfa sayısal kelimelerin birleşimi olmalıdır. Şifrelerinizi siz karmaşık hale getirmek ve hatırlamak için kendiniz için bir cümle oluşturun ve bunların baş harflerini şifre olarak belirleyin. Örneğin: “2 hafta sonra Trabzon’a gideceğim. 7 gün orada kalacağım!

Şimdi yukarıda verdiğim örneğe göre bir karmaşık şifre oluşturalım. Şifremiz “2hsTg.7gok!” gibi görünüyor. Gördüğünüz gibi şifre karmaşık ve hatırlaması kolay. Siz de bu şekilde kolay bir şekilde karmaşık şifreler oluşturabilirsiniz.

2. Yönetici Alanınızı Güvenceye Alın

Yönetici alanının yani admin panelinin etrafına sağlam bir duvar gibi inşa etmek, ekstra bir güvenlik katmanı eklemek için mükemmel bir yoldur. Panele erişebileceğiniz belirli IP’leri seçebilirsiniz. Böyle olunca, kısıtlı IP’ler admin panelinize giremeyeceklerdir. Ekstra eklenti ve  .htaccess dosyası vasıtasıyla siz de IP yetkilendirmesi yapabilirsiniz. IP adresinizi WhatIsMyIP web sitesini kullanarak bulabilirsiniz .

 • Hosting kontrol panelinize giriş yapın ve “Dosya Yöneticisi” ne tıklayın.
 • .Htaccess dosyasını WordPress kurulum dizininde bulun ve ve sağ tuş tıklayarak düzenleyin.
 • Aşağıdaki kodları ekleyin ve IP adresinizi 00.000.000.000 yerine yapıştırın.
 <Files wp-login.php> 
  order deny,allow 
  Deny from all 
  Allow from 00.000.000.000 
</Files> 

Bu yöntem, sabit bir IP adresiniz varsa çok iyi çalışmaktadır, fakat farklı noktalardan Wi-Fi ile bağlantı yapıyorsanız IP sürekli değiştiğinden sorun yaşayabilirsiniz.

3. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

MiniOrange tarafından tarafından geliştirilen iki faktörlü kimlik doğrulaması ana güvenlik katmanınızı üstün kılmaktadır.  WordPress’te bu tür bir hizmeti etkinleştirmek için bir eklenti yüklemeniz gerekir. İki Faktör Kimlik Doğrulaması Clef ve Google Kimlik Doğrulayıcı, iki faktörlü kimlik doğrulaması için en iyi eklentilerdedir.

MiniOrange tarafından geliştirilen eklentide E-posta doğrulama, Google Kimlik Doğrulayıcı, QR kod tarama, Push Bildirimi, vb. birçok seçenek mevcuttur. Eklenti ayrıca SMS ve Çağrı doğrulama özelliklerini içerirmektedir.

4. WordPress Güvenlik Eklentileri

WordPress’i kurduktan sonra, en iyi WordPress Güvenlik Eklentilerini kurmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Bu konuda çok sayıda eklenti mevcuttur, ancak Sucuri , iThemes veya Wordfence’ı yüklemenizi önerebilirim. En çok kullanılan bu üç eklenti ücretsiz birçok özelliği barındırmaktadır. Sucuri kötü amaçlı yazılım taraması, giriş uyarıları, gizli anahtar durumu ve birçok diğer güvenlik katmanı sunar.

Bu uygulamaları yükledikten sonra sürekli güncel tutmanızı öneriyorum. Geliştiriciler WordPress güvenliğini geliştirmek için zaman zaman hataları ve güvenlik açıklarını gidermek için çeşitli güncellemeler yayınlamaktadırlar.

5. Giriş URL’sini değiştirin

2. maddede bahsetmiş olduğumuz belirlenen IP’lerden giriş yapmaya izin veren protokolü kullanmak istemiyorsanız, giriş URL’sini değiştirmek WordPress sitesinizi korumak için etkili bir yöntemdir.

Giriş URL’sini değiştirmenin çeşitli yolları vardır. Sadece basit bir eklenti kurarak(IThemes) giriş URL’sini değiştirebileceğiniz gibi arka planda wp-login.php üzerinden de bunu yapabilirsiniz.

6. İyi Eklentileri Seçin

Yüklemiş olduğunuz eklentiler, blogunuzda güvenlik açıklarına neden olabilir. Bu yüzden bir eklenti yüklemeden önce, indirme sayısını ve derecesini kontrol edin. İndirme sayısının daha yüksek olması, genellikle eklentinin iyi olduğu ve sorunsuz çalıştığı anlamına gelmektedir. 

Ek bilgi olarak, eklenti başlığına tıkladığınızda, bu eklentiyi kaç kişinin 5 yıldız veya altında derecelendirdiğini görebileceğiniz bir kutu açılacaktır. Bu bölümden kullanıcıların deneyim ve yorumlarını okuyarak da ilerleyebilirsiniz.

7. Güvenli WordPress Temaları / Eklentileri

Bazı acemi blogcular sınırlı bir bütçeye sahip oldukları için kırık(crack) temalar kullanırlar. Hiçbir zaman kırık veya çalıntı temalar kullanmayın.

Kırık tema kurmadan önce bilmeniz gerekenler:

 • Bir sorun durumunda destek alamazsınız,
 • Geliştirici sürümü, temada bulunan hataları gizlemek için sık sık güncellenir. Ancak bir kırık versiyonunda, güncelleme yapılamamaktadır,
 • Muhtemelen temayı kıran kişi, içine bazı gizli kodlar eklemiştir,

WordPress, web siteleri ve blog için bir çok ücretsiz temalar sunmaktadır. Tabi ki, bu ücretsiz temalar tamamen özelleştirilebilir değildir, ancak yeni bir blog için yeterli özelleştirmeye sahiptirler. Ancak, bu ücretsiz temaların kırık temalardan çok daha güvenli olduğunu unutmayın. Bu ücretsiz temalar WordPress.org tarafından desteklenmekte ve son güncellemeleri almaktadırlar.

8. Asla “admin” i Kullanıcı Adı olarak kullanmayın.

Eğer admin’i kullanıcı adınız olarak kullanıyorsanız, bunun çok büyük bir hata olduğunun farkına varmalısınız. Brute gibi siber saldırılarda bilgisayar korsanlarının önceliği, en yaygın ve varsayılan admin ismini kullanmaktadırlar.

Kullanıcı adını, hosting sağlayıcısının sağladığı kontrol panelinden (cPanel) veya Username Changer gibi bir eklentiler kullanarak değiştirebilirsiniz .

9. Uygun Rolleri Atama

Siteyi yöneten ve işleten tek kişi ise, bu sorun teşkil etmeyecektir. Fakat web siteniz bir ekip tarafından yönetiliyor ve birden fazla kullanıcınız varsa, her kullanıcıya belirli bir rol vermeniz gerekmektedir. Herkese yönetici hakkı vermek, WordPress site güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Abone, Yönetici, İçerik Sağlayıcı, Yazar ve Editör, vb. gibi farklı roller vardır. Her rolün Yönetici dışında bazı sınırlamaları mevcuttur.

WordPress panosunun kenar çubuğunda, Kullanıcılar> Tüm Kullanıcılar’a gidin . Burada yeni kullanıcıları ekleyebilir ve rol atayabilirsiniz. Özellikle kullanıcıları dış kaynaklardan kullanırken, rolleri dikkatlice atamanız gerekmektedir.

10. WordPress Güvenlik Anahtarları

Bu güvenlik katmanı, kullanıcı çerezlerini koruyarak, bilgisayar korsanlarının şifreyi kırmasını zorlaştırmaktadır. Peki çerezler neler? Basitçe açıklamak gerekirse, çerezler, kullanıcı bilgisayarında bir web tarayıcısı aracılığıyla depolanan küçük veri / bilgi parçalarıdır. Bilgisayar korsanları bu çerezleri kırabilir, bu nedenle adım atmanız ve bu bilgilerin şifrelemeniz gerekmektedir.

Çerezlerinizi şifrelemek için WordPress Secret Key Generator kullanın . Bu anahtaralar, sayfayı her yenilediğinizde değişir. Bu nedenle, benzersiz, yeni kombinasyonunuzu seçtiğinizden ve tüm anahtarları, yani tüm satırları kopyaladığınızdan emin olun. Bu anahtarları wp-config.php dosyasına eklemeniz gerekmektedir.

Güvenliği artırmak için WordPress Secret Key Generator nasıl kullanılır

 • Hosting kontrol panelinize giriş yapın (cPanel)
 • Dosya yöneticisini açın ve WordPress kurulum dizinine girin (wp-admin, wp-content ve wp-include gibi klasörlerin bulunduğu yer).
 • Wp-config.php adlı dosyayı bulun ve düzenleyin.
 • Aşağıdaki terimleri bulana kadar aşağı kaydırın
define('AUTH_KEY',     'put your unique phrase here');
define('SECURE_AUTH_KEY', 'put your unique phrase here');
define('LOGGED_IN_KEY',  'put your unique phrase here');
define('NONCE_KEY',    'put your unique phrase here');
define('AUTH_SALT',    'put your unique phrase here');
define('SECURE_AUTH_SALT', 'put your unique phrase here');
define('LOGGED_IN_SALT',  'put your unique phrase here');
define('NONCE_SALT',    'put your unique phrase here');
 • Şimdi Gizli Anahtar Üreticiden kopyaladığınız tüm anahtarları eskilerinin yerine yapıştırın. İşleminiz tamamlandı.

11. Limit Giriş Denemeleri

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yöntem admin panele oturum açma girişimi sayısına kısıtlamalar getirmiştir. Etkinleştirdikten sonra, belirli giriş denemeleri yapılıp eğer yanlış kullanıcı adı veya şifre girilirse, o zaman bu IP’yi belirli bir süre boyunca engeller. WordPress web sitesini korumanın bu yolu, Brute Force Attack’e karşı çok etkilidir. Bu tür saldırı saldırılarında botlar veya program ya da her ne ise, siteye girmek için farklı kombinasyonlar denerler. Ayrıca bir çok hosting firması da bu denemeleri otomatik olarak sağlamaktadırlar.

WordPress kurulum sihirbazı aracılığıyla kurulum, Limit oturum açma girişimlerini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Seçeneği oradan etkinleştirmediyseniz “WP Limit Login Attempts plugin” yükleyerek bunu sağlayabilirsiniz.

Wordpress Güvenliği WordPress Güvenliği 2019: WordPress&#8217;i Güvence Altına Alma Rehberi
WordPress Güvenliği

12. Güvenlik Denetleyicisi

Sitenizi tarayarak güvenlik risklerini öğrenebilirsiniz. Sucuri Security Scanner, güvenlik risklerini bulmak için ücretsiz olarak kullanılan bir araçtır. Web sitenizi SPAM, kötü amaçlı yazılım, kara liste ve güvenlik duvarı vb. için kontrol ederek önerilerde bulunur. Sitenizi sık sık taratarak kontrollerinizi yapın.

13. CloudFlare ve SSL

CloudFlare yalnızca sitenizin performansını iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda WordPress güvenliğini de güçlendirir. Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü mevcuttur. Ücretsiz sürümde, DDOS korumasını ve diğer bazı güvenlik katmanlarını etkinleştirebilirsiniz.

CloudFlare ayrıca ücretsiz SSL sertifikası da vermektedir. SSL, sitenize ek güvenlik katmanını sağlar. SSL, müştereilerinizin kredi kartı numaraları vb. verilerini korumak için kullanılmaktadır. Arama motoru SSL kullanan siteleri daha güvenli olarak değerlendirmekte ve arama sıralamasında daha üst sıralara çıkmalarını sağlamaktadırlar.

14. Rutin Yedeklemeler Oluşturun

Yedeklerinizi sık sık alın Hosting firmalarının çoğu, ek ücret ödemeden yedekleme hizmetlerini vermektedirler. Ancak, siz kendinizi sağlama alın ve sık sık kendi yedeklerinizi yönetim panelinden alın.

WordPress site yedeğini oluşturmak için kullanılan yedekleme eklentileri bulunmaktadır. Updraftplus eklentisi tüm sitenin yedeğini oluşturmak için ücretsiz ve premium hizmetler sunar. Bu eklenti ile ayrıca ne zaman yedeklemeler oluşturulacağını ve kaç tane yedek kopyasının saklanacağını da belirleyebilirsiniz. 

15. Güvenli  Web Hosting

Güvenli bir hosting firması seçmek yukarıda sıraladığımız faktörler en zorunlu olanıdır Bir hosting hesabı satın almadan önce, web sitelerinde şirket güvenlik protokollerini mutlaka kontrol edin. Ben bu araştırmalarım sonunda Güzel.net.tr firmasıyla çalışmaktayım ve tavsiye ediyorum.

Güvenli Hosting Özellikleri:

 • Firewall Uygulaması
 • Önceden yüklenmiş RAID
 • Kötü niyetli algılama sistemi
 • PHP gibi en son programları kullanma
 • SPAM önleme sistemi
 • Günlük Yedeklemeler

Sitem Hacklendi mi?

İşte saldırıya uğradığınızı anlamanın ana göstergeleri.

 • Google arama sonucu sayfasında “Bu Site saldırıya uğramış olabilir” gibi bir mesaj gösterildiğinde.
 • Google sitenizi kara listeye aldığında ve Sucuri Güvenlik Tarayıcı kara liste durumunu gösterdiğinde.
 • Google Chrome gibi bir web tarayıcısı ziyaretçilere bir Uyarı mesajı ilettiğinde.
 • Hosting sağlayıcı hesabınızı devre dışı kaldığında.
 • Google Arama Konsolu size bir uyarı mesajı gönderdiğinde
 • Güvenlik tarayıcısı bir uyarı mesajı gösterdiğinde,

Hacklenen WordPress Web Sitesini Düzeltme

 • Şifreleri ve kullanıcı adlarını değiştirin,
 • WordPress gizli anahtarlarını değiştirme,
 • Hosting sağlayıcınıza başvurun ve oradaki giriş bilgilerini değiştirin,
 • Yedeklemeyi geri yükleyin,
 • Eklentileri ve Temayı tarayın,
 • Diğer kullanıcılara göz atın ve düzenleyin,

WordPress Güvenliği Sonuç

WordPress güvenlik tehditlerini önlemek için her zaman en son ve en kararlı sürümleri kullanmanız ve giriş güvenliğini artırmanız gerekmektedir. WordPress ve eklentilerinizi güncel tutun, kırık temalar kullanmayın.

Bu makale ile WordPress web sitelerinizi ve bloglarınızın güvenliğini artırabilir ve sorun yaşamadan online dünyada varlığınızı devam ettirebilirsiniz. WordPress güvenliği konusunun çok önemli olduğunu asla unutmayın.

Google BERT Güncellemesi – Anlamı Ekim 2019

0

Google, beş yıl içinde en önemli güncellemesini açıkladı. BERT güncellemesi, arama sorgularının % 10’unu etkilemesi beklenmektedir. Google BERT nedir ve SEO‘u nasıl etkileyecektir?

BERT Büyük Bir Google Güncellemesidir

Google’a göre bu güncelleme, içeriğe bağlı karmaşık arama sorgularını etkileyecektir.

Google BERT Algoritmasını şu şekilde açıklıyor:

Özellikle daha doğal dil / konuşma sorguları için, BERT aranılan sözcüklerin içeriğini daha iyi anlamasına ve bu soruları yararlı sonuçlarla daha iyi eşleştirmesine yardımcı olabileceğinden, dil anlayışını geliştirmeye yöneliktir.

Özellikle daha uzun cümle ve fazla konuşma sorgusu içinde “için” ve “veya” gibi edatların anlam için çok önemli olduğu yerlerde gerekli aramaları yapar, Arama sorgunuzdaki kelimelerin içeriğini anlayabilecek ve sizin için doğal bir şekilde arama yapmanızı sağlayacaktır.

Google Bert Google BERT Güncellemesi &#8211; Anlamı Ekim 2019
Google Bert

Google BERT Algoritması nedir?

Bu sistemle İngilizce olarak yapılan ve “for“, “to” ya da “not” ve “no” gibi sözcüklere bağlı aramalarda, Google’ın gösterdiği sonuçlar karşısında daha az hayal kırıklığı yaşayacaksınız.

BERT ve SEO Etkisi

Google BERT algoritmasıyla, sayfada kullanıcıyı kandırmaya yönelik yazılan yazılar daha arka sayfalarda listelenecek, bunun için özgün içerikler yazılması yine önem kazanacaktır.

Responsive Tasarımlar Yapmak için Hazır CSS Dosyası

0

Responsive CSS, çorbada bizim de tuzumuz bulsun diye, genç, kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar için hazırladığım responsive yani tüm cihazla uyumlu CSS kodlarımı sizler için derledim. HTML ve CSS’in güçlerini birleştirerek responsive tasarımlar yapmak sandığınızdan daha kolay hale gelmektedir.

İnternet site ve uygulamalarının tüm cihazlarla uyumlu şekilde çalışarak duyarlı hale getirebilirsiniz. Responsive CSS örnek kodlarına aşağıdan ulaşarak siz de rahatlıkla tüm cihazlarla duyarlı çalışan web siteleri geliştirebilirsiniz. Büyük ekran görüntüsünden küçüğe doğru kodlar aşağıdaki şekilde oluşmaktadır.

Responsive CSS Responsive Tasarımlar Yapmak için Hazır CSS Dosyası
Responsive CSS

Responsive CSS Örnek Kodları

/* 
 Genişliği 1281 px ve daha yüksek çözünürlüklü masaüstü bilgisayarlar için
*/

@media (min-width: 1281px) {
  //CSS Kodunuz
 }

/* 
 Genişliği B/w 1025px - 1280px çözünürlüklü dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için
*/

@media (min-width: 1025px) and (max-width: 1280px) {
 //CSS Kodunuz
}

/* 
 Genişliği B/w 768px - 1024px çözünürlüklü tabletler için(portrait)
*/

@media (min-width: 768px) and (max-width: 1024px) {
 //CSS Kodunuz
}

/* 
  Genişliği B/w 768px - 1024px çözünürlüklü tabletler için(Landscape)
*/

@media (min-width: 768px) and (max-width: 1024px) and (orientation: landscape) {
 //CSS Kodunuz
}

/* 
 Genişliği B/w 481px - 767px düşük kalite küçük tablet ve mobil cihazlar için(Landscape)
*/

@media (min-width: 481px) and (max-width: 767px) {
 //CSS Kodunuz
}

/* 
 Genişliği B/w 320px - 480px çözünürlüğe sahip küçük mobil cihazlar için(Portrait)
*/

@media (min-width: 320px) and (max-width: 480px) {
  //CSS Kodunuz
}

Responsive CSS kodları ile hızlı bir şekilde duyarlı sayfalar geliştirebilirsiniz.

Dijital Strateji Nedir? Dijital Strateji Nasıl Oluşturulur

0

Markalar odak noktalarını dijitale doğru kaydırıyorlar, fakat bir çok firmanın maalesef kapsamlı bir dijital stratejisi mevcut değil. Bu rekabetçi alanda başarılı olmak isteyen tüm işletmeler için dijital bir stratejiye sahip olmak iş hedeflerinizin dijital hedeflerinizle aynı hizada olmasını sağlar. Bu nedenle dijital stratejinizin olması, sizi rakiplerinizden bir adım daha önde olmanızı sağlar.

Dijital Strateji Tanımı ve Avantajları

Dijital strateji, bir işletmenin veya markanın dijital olarak izleyeceği genel yönü belirler. Stratejinin anahtarı, dijital vizyonun tanımıdır. İşin takip edilmesi için iyi bir önderdir, dijital bir amaç sunar, organizasyonu düzenler ve işin temelini oluşturur. Dijital strateji, bu hedeflere ulaşmak ve sonuçları sunmak için gereken kanalları, varlıkları, platformları ve araçları ana hatlarıyla ortaya koyar.

İşletmeler hiçbir dijital stratejileri olmadan, dijital varlıkları (web sitesi, intranet, veritabanı vb.) ve kanalları (sosyal medya, Google Reklamları, vb.) için yatırımlar yaparak para harcıyorlar ve sonunda da başarısızlığa uğruyorlar.

Marka ve hizmetlerinizi tanıtırken uygulamanız gereken dijital stratejilere dahil etmeniz gereken adımları sizler için hazırladım:

1. Araştırma ve bilgi toplama

Dijital varlıklarınızı rakiplerinize göre inceleyin ve karşılaştırın. Hedef kitlenizi araştırın, anahtar kelimelerinizi gözden geçirin ve ayrıca eğilimleri ve olası soruları araştırın.

2. Araştırmayı analiz edin

Yaptığınız araştırmaları değerlendirin ve tespit edilen sorunları ortaya çıkarın. Dijital varlıklarınızın iyi, kötü ve tarafsız performansını ana hatlarıyla belirtin. Ayrıca, varlıklarınız ile rakiplerinizin SWOT’unu uygulayın.

3. Vizyonunuzu ayarlayın

Dijital stratejinizin sizi nereye yönlendireceğine karar verin ve bunun marka hedeflerinize uygun olduğundan emin olun. Kararınızı net olarak verdikten sonra, şirket dış görüşünüzü (“Neden yapmamız gerekiyor?”) ve şirket iç görüşünüzü (“Neden yapıyoruz?”) olarak tanımlayın ve oluşturun.

Dijital Strateji Dijital Strateji Nedir? Dijital Strateji Nasıl Oluşturulur
Dijital Strateji

4. Bir web sitesi stratejisi oluşturun

Dijital stratejinizin temelini, şirketinize ait web sitesi oluşturur, bundan dolayı web sitesi stratejinizin UX (kullanıcı deneyimi), arayüz tasarımları ve seçilen imajların yanı sıra istatistik(Google Analytics vb.), optimizasyonunu da içermesini sağlamalısınız. Web sitesi stratejiniz, dijital stratejilerinizin vizyonu ve hedefleriyle uyumlu olmalıdır.

5. Diğer araçlar ve varlıklar

Web sitesi stratejinizi başarıyla oluşturduktan sonra, odak anahtar kelimenizi ve SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisini ana hatlarıyla belirleyin. Dijital stratejinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak araçları ve varlıkları da göz önünde bulundurmalı ve seçmelisiniz. Piyasada bulunan yeni araçları sürekli olarak araştırarak kendinizi bu konuda eğitin.

6. Veri

Günümüzün en değerli madeni veriler, tüm işletmeler için kritik öneme sahiptir ve dijital stratejide sıklıkla gözden kaçırılan bir unsurdur. Veri, hedeflerinize ulaşabilmeniz için diğer tüm unsurları bir araya getiren en önemli maddedir. Hangi verilere ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz, bu verileri nasıl, nerede ve ne şekilde değerlendireceğinizi bilmenizi sağlayacaktır. Verileriniz hedef kitlenizi bulmanıza da yardımcı olur  bu nedenle verilerinizin düzenli olarak analiz edilmesi ve optimize edilmesi gerekmektedir.

Dijital Strateji: Sonuç

Dijital stratejinizde yukarıda sıralamaya çalıştığım altı adımı etkin bir şekilde uygulayarak, işinizi tüm alanlarda olduğu gibi dijital alanda başarılı olmak için daha büyük bir fırsat elde edebilirsiniz. Başarılı bir dijital strateji, işinizi büyütmenize yardımcı olur. Oluşturduğunuz bu dijital strateji doğru şekilde uygulanırsa, şirketinizi kısa süre içerisinde başarılı noktalara taşıyacaktır.

Siz de bir dijital stratejiye sahip olmak istiyor ve bu konuda profesyonel çözümler almak istiyorsanız buradan bana ulaşabilirsiniz.

Güçlü E-posta Pazarlaması Yapmanın 12 Yolu

0

Firmaların veya kişilerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için en çok kullandığı yöntemlerden biri e-posta pazarlamasıdır. HubSpot‘a göre B2B pazarlamacılarının % 93’ü içeriklerini daha fazla kitlelere ulaştırmak için e-posta pazarlaması kullanmaktadırlar.  E-Posta pazarlaması için yapılan yatırım, doğru kullanıldığında çok iyi geri dönüşler sağlamaktadır. Siz de ücretsiz olarak Mailchimp ile sınırlı sayıda e-posta gönderileri yapabilirsiniz.

E-posta pazarlama platformlarından ve e-posta pazarlama stratejisinden en iyi şekilde yararlanarak yüksek ROI yani yatırım getirilerine ulaşılabilmektedir. Eğer e-posta stratejiniz sadece haber bültenleri göndermekten ibaretse ne sıklıkta olursa olsun muhtemelen çok iyi geri dönüşler alamıyorsunuzdur. İşte bu geri dönüşleri fazlalaştırmak için ne gibi yöntemler uygulanmalı.

Neden E-posta Pazarlaması?

E-posta pazarlamadan daha fazla geri dönüş almak ve bununla doğru orantılı olarak daha fazla kazanç elde etmek için stratejinizi doğru belirlemelisiniz. Haber bültenlerinin dışında 12 e-posta pazarlama taktiklerini deneyerek siz de yüksek ROI’lere ulaşabilirsiniz:

E-Posta Pazarlama Güçlü E-posta Pazarlaması Yapmanın 12 Yolu
E-Posta Pazarlama

1. Yeniden pazarlama

Potansiyel bir müşteri sitenizi ziyaret edip herhangi bir etkileşim yapmadan ayrılırsa, onlara yeniden pazarlama yaparak dönüşüm sağlayabilirsiniz . Yeniden pazarlama, aynı olasılıkla birden fazla kez yapılan pazarlama işlemidir. Bu müşterilere, ziyaretlerine devam etmeleri için stratejik bir şekilde oluşturulmuş e-postalar gönderin. Gönderdiğiniz e-postalar kullanıcıya yeniden markanızı hatırlatacak ve muhtemelen yarım kalan işlerini dönüşüme ulaştırmak için sitenize tekrar geri gelecektir.

2. Sepetten vazgeçme

Daha fazla kullanılan yeniden pazarlama biçimidir. E-Ticaret siteleri için kullanılır, kullanıcı sitenizi ziyaret ederek bazı ürünleri sepetine ekler ve satınalma işlemi yapmadan sitenizden ayrılır. Belirli bir süre sonra bu ziyaretçilere, “sepetinizde ürünleriniz var” tarzı e-posta göndererek onların tekrar siteye geri gelmesini ve alışverişi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

3. Anketler

Anketleri e-posta pazarlama platformunuz üzerinden göndermek, firmanız veya ürünlerinizle alakalı birden fazla sonuca ulaşmak için kullanılan bir yoldur. Anketler sayesinde potansiyel müşterileri veya müşterilerinizden çok değerli geri bildirimler alabilirsiniz. 

4. Etkinlik davetleri

Yeni bir mağaza açılışı, kuruluş yıldönümü, tatil, hizmet veya yeni bir ürün tanıtım kokteyli olsun, bir etkinliğe ev sahipliği yapmak müşterilerin ilgisini çekmek için çok değerli bir yoldur. Üyeleriniz arasından konuk listeleri oluşturarak onlara davetler gönderebilirsiniz.

5. Uyarılar

Stokta azalan bir ürününüz  mü var? Yoksa otelinizin tüm odaları dolmak üzere mi? Stratejik bir şekilde “son ürünler”, “son odalar” başlıklı e-postalar ile müşterilerinize uyarı bilgilerini gönderin. 

6. Yeni gönderi bildirimleri

Müşterileriz sunmuş olduğunuz yeni bir ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tüm yeni ürün ve hizmetlerinizde müşterilerinize e-posta gönderebilirsiniz.

7. Müşteri yıldönümleri

Müşterilerinize işletmenizin onlara önem verdiğini gösterin: Onlara, ilk müşterileri oldukları günün yıldönümünde, doğum günlerinde varsa evlilik yıldönümlerinde onlara kutlama ve teşekkür notları gönderin. Bu gönderilerinizde bir kupon ile verilecek indirimler onları şirketinize daha sadık kılacaktır.

8. Tatiller

Son zamanlarda bir çok marka müşterilerine tatil e-postaları gönderiyor. Resmi ve dini bayramlarda E-postaları kişiselleştirerek çoğu zamanda ekiplerinin bir resmini ekleyerek müşterilerini bilgilendiriyorlar.

9. Mevsimsel geçişler

İşletmenizde sezon geçişlerde var mı? Varsa, abonelerinizi bilgilendirin. Örnek, yaz aylarında sabit mağazanızın kapanış saati 23:00 ise, diğer mevsimlerde farklı kapanış saatleriniz varsa, abonelerinizi bilgilendirmek için e-posta gönderin. Dönemsel bir yemek menünüz varsa, bunu da gönderin. Örnek, ramazan menüsü çıkarmışsanız bu menüyü e-posta ile onlara göndererek sadece varlığınızı hatırlatmakla kalmayacak, aynı zamanda değerli bilgileri onlarla paylaşmış olacaksınız.

10. Tavsiye programları

Müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize başarılı bir şekilde tavsiye ettiği kişilere indirimler sunun. Müşterilerin, arkadaşlarını işletmenize yönlendirmelerini sağlayın. Sitenizde işletmenize ilgi duyabileceklerini düşündüğünüz e-postaları ve arkadaş isimlerini girebilecekleri bir pop-up oluşturun ve bu tavsiyelerin her birine özel hazırlanmış e-postalar gönderin.

11. Çekilişler

Bir çekiliş düzenlemek mükemmel bir e-posta pazarlama taktiğidir. Çekiliş e-postaları yüksek okunma ve tıklanma oranlarına sahiptir. Ücretsiz olarak vereceğiniz bir ürün veya hizmeti kazanma imkanı sunan bir konu satırı, abonelerin tanıtım e-postanıza tıklamalarını sağlamaktadır. Dahası, çekilişler oluşturarak çok sayıda e-posta adresi kazanabilirsiniz. Yarışmacılardan çekilişe kaydolmaları için e-postalarını vermelerini isteyin; böylece bir çok yeni aboneye sahip olabilirsiniz.

12. Erken erişim teklifleri

E-posta pazarlama kampanyalarınıza yeni abone kazandırmanın bir başka yolu da e-posta davetleri aracılığıyla fırsatlara, etkinliklere ve yeni tekliflere erken erişim sağlamaktır. Ön satışa çıkılacak bir ürün veya yeni bir hizmete öncellikli sahip olabilmeleri içine-postalar gönderebilirsiniz.

Haber Bültenlerin Ötesinde E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlama platformunuzu sadece haber bültenleri göndermek için kullanıyorsanız, mümkün olan en iyi getiriyi alamazsınız. Yüksek ROI’ye ulaşmak sadece e-posta pazarlama stratejinizi optimize etmekle sağlayabilirsiniz. E-posta pazarlamanızda yaratıcı olun ve müşterilerinize e-posta yoluyla ulaşmak için bu 12 yöntemi test ederek işletmeniz için mükemmel taktik dengesini bulun.

Whatsapp’da Önemli Güncelleme

0

WhatsApp’ta önemli değişiklik, limit artırıldı.

Popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcıların kendi aralarında dosya paylaşmasının sınırını 100 MB’ye yükselttiğini açıkladı.

Yeni güncellemeyle birlikte artık kullanıcılar 16 MB olan maksimum dosya boyutu 100 MB’ya a kadar dosya transferi yapabilecekler. 

Kamp, Kamçılık ve Kamp Kültürü

1

Son yıllarda ülkemizde hızla artan kamp ve kampçılık hobisi beraberinde bazı sorunları da beraberinde getirdi. Kamp malzemesi satışı yapılan mağazaların artması, bu mağazalardan alınan bir çadır bir sandalye ile kampa çıkılması, kamp kültürünü tam idrak edememiş kişilerin doğaya vermiş olduğu zararları gözler önüne sermeye başladı.

Yılın çok büyük kısmı kamp yapan biri değilim, ahkam kesmek de benim işim değil, lakin gördüğüm lüzum üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Kamp ve kampçılık üzerine Kamp, Kamçılık ve Kamp Kültürü
Doğayı ve canlıları koru

Kamp Kültürü

Aslına bakacak olursak kamp yapmak zaten bir kültürdür. Her aktivitede olduğu gibi kamp yapmanında bazı kuralları vardır. Bu kurallarla birlikte kamp yapmak için gerekli bazı ihtiyaçlar ve malzemeler bulunmaktadır. Kamp malzeme listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kamp öncesi, esnası ve sonrasında yapılması gereken bazı işler ve kurallar bulunmaktadır. Kamp insanlar için bir kaçıştır, doğayla iç içe olma, bazen zorluklara göğüs germe, kafayı boşaltma, dinlenme, kendini dinleme aksiyonudur. Şunu asla unutmamak gerekir. Biz doğada zaman geçirsek de, doğanın asıl sahipleri orada sürekli yaşayan canlılardır.

Kamp alanları, sadece size ait olan değil, hem orada yaşayan canlıların hem de diğer kamp yapan insanlarla paylaşılan ortak alanlardır. Doğa verdiğimiz zarar hem o bölgede yaşayan canlıların hem de o bölgede kamp yağan diğer insanların haklarını gasp etmek anlamını taşımaktadır.

Şile Darlık Barajı Kamp, Kamçılık ve Kamp Kültürü

Kamp Yapmak

Aslında basit şekliyle kamp yapmak insanların kendilerini doğaya bırakma eylemidir.

Sivrisinekler, cırcır böcekleri, sabah güneşin doğuşu, gecenin serinliği, akşam güneşin batışı, ateş üzerinde bulunan demlikten sıcak bir çay içme, kuş sesleri, rüzgarın iniltisi ve sayamayacağım daha bir çok güzellik.

Kamp Kültürü Kamp, Kamçılık ve Kamp Kültürü
Kamp Kültürü

Önce Doğa

Kamp esnasında önce kendi güvenliğimiz sonra doğanın güvenliğini sağlamalıyız. Doğayı nasıl bulduysak öyle bırakmalı hatta daha temiz bırakmalıyız. Çevremize, doğaya, canlılara zarar verilebilecek her türlü hareketlerden kaçınmalı ve bu hareketleri yapanları da uyarmalıyız.

Kamp Kuralları

Dilim döndüğünce ve gördüğüm olaylardan yola çıkarak bazı kamp kurallarını diğer okuyuculara da hatırlatmak isterim.

 • Önce kendine, doğaya, canlılara, çevrendekilere saygılı ol,
 • Kamp ateşini daha önce ateş yakılmış yerlerde veya uygun, güvenli, taş ile çevrilmiş yerlerde yak,
 • Ateşi söndürmek için sadece su yeterli olmayabilir, toprak ile üzerini kapat ve kontrol et,
 • Ateş başında ettiğin muhabbet ile çevrendekileri rahatsız etme,
 • Müzik dinliyorsan sesini fazla açma,
 • İnsanların doğanın sesini dinlemesine mani olma,
 • Kampa gittiğinde çadırını kurmadan çevre temizliği yap,
 • Kamp esnasında çöplerini çöp torbasına at,
 • Kamp sonunda çöplerini yanında getir ve uygun bir çöp kutusuna at,
 • Gece vakti horon, Ankara misket vb. oyunlar oynayıp insanları rahatsız etme,
 • Tuvaletini, varsa WC’ye, WC yoksa kamp alanında uzak bir noktaya yapıp üzerini kapat, oranı buranı sildiğin peçete ve ıslak mendilleri de oralara atma bir poşetin içine koy sonra gel çöp poşetine at,
 • İçtiğin içeceklerin şişelerini kırıp sağa sola atma veya kamp ateşi üzerine atarak yakmaya çalışma,
 • Ağaçlara çakılarla, bıçaklarla isim yazma,
 • Odun ihtiyacı için kuru kesilmiş ağaçları kullan, gidip sapa sağlam yaş ağaçların dallarını kesme, hiç kuru kesilmiş bir şey bulamıyorsan, yakındaki köye gidip oradan birilerinden al mutlaka vardır, ama genç, çürümemiş ağacı KESME,
 • Çevrendeki kampçılardan bir şey isteme ihtiyacı hissediyorsan nazikçe yaklaş, selam ver ve talebini dile getir, işin bitince de aldığın malzemeyi geri götür,
 • Doğa’daki canlılara zarar verme, karıncayı bile incitme, sen oradan gideceksin ama onlar mekanın sahibi,