Bilgi İşlem Üzerine

0

Bilgi İşlem

1. Eğer bizi kahve makinasının başında ya da sigara molasında yakalarsanız muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Bizim dünyada anladığımız tek şey teknolojidir ve molayi sizin sorularinizi yanitlamak için verdik. Bilgisayarinizla ilgili sorulari e-posta ile ya da telefonla soramazsiniz.

2. Destek bölümünü aradiginizda karsiniza çikan mesaji sonuna kadar dinlemeden mesaj birakma seçenegine gidip, ne istediginizi kaydediniz. O mesajda bizim izinli oldugumuz ve iki gün sonra ise gelecegimiz kaydedilmis olsa da siz bunu bilemediginiz için ertesi gün bir üst yetkiliye sorununuzla ilgilenilmedigini belirten sikayet mektubu gönderiniz.

3. Evdeki telefonunuz hat vermiyorsa hemen bizi arayin. Biz muhakkak ne oldugunu biliriz.

4. Bizimle bir sorununuzu gidermek için telefonda konusurken gazete okumaya devam edin. Böylece bizim söylediklerimizi yapmazsiniz. Ne de olsa biz kendi kendimize konusmayi severiz.

5. Bilgisayar kursuna gidiyorsaniz orada ögrendiklerinizi denemek için kendi bilgisayariniza ve arkadaslarinizin bilgisayarlarina yeni sürücüleri kurunuz. Böylece sistem çalismaz hale geldiginde bize gece yarilarina kadar çalisacak firsat vermis olursunuz.

6. Bize kolay kolay teşekkür etmeyin. Ne de olsa biz bu isi severek yapiyoruz ve bu is için para aliyoruz.

7. Yeni bir yazilimi sisteminize kurup bir sorun yasadiginizda, bilgisayariniza yeni bir yazilim kurup kurmadiginiz sorusuna kesinlikle kurmadım cevabini verin. Böylece ne oldugunu anlamamiz daha uzun sürecektir.

8. Eger farenin kablosu sizi çok rahatsiz ediyorsa kablonun bir kismini monitörün ya da sistem ünitesinin altina sikistirin. Bu kablolar çok dayaniklidir, hiç bir tey olmaz, ezilmez.

9. Klavyenizdeki bir tuş çalismiyorsa hemen klavyenin degistirilmesini talep edin. Içecek ya da yiyecek döküldükten sonra çalismayan klavyeyi niye size vermisler ki.
10. Sistemi kullanırken “Emin misiniz?” ya da “Are you sure?” mesaji aldiginizda ne olduğuna bakmadan hemen “evet” ya da “yes” cevabini tiklayin. Emin olmasaydiniz o islemi niye yapmak isteyesiniz ki.

11. Lazer ya da inkjet yazicinin kartusunun degismesi gerektiginde muhakkak bilgi islemden birisini çagirin. Kartus degistirmek olaganüstü zor bir istir ve el kitaplarina göre üniversitelerin nükleer fizik bölümünden diploma alinmis olmasini gerektirir.

12. Bilgisayarinizda bir sorun yasadiginizda sekreterinize talimat vererek düzelttirmesini isteyin. Böylece sorunun ne oldugunu bilmeyen bir üçüncü kisi ile konusmaya baslariz.

13. 30 MB civarinda bir film eklenmis mesaj aldiginizda bütün tanidiklariniza forward edin. Ne de olsa bizim mesaj sistemlerimizde sinirsiz kapasite var ve internet hatlarimiz hep bos.

14. Uzun yazi dosyalarini yazicidan basmak için ufak parçalara bölmeyin. Bir defada 300 sayfa yaziyi yaziciya gönderin ki, sizden sonra bir sayfa yazici çiktisi almak isteyenler bekleyebilsin.

15. Bilgi islemden birisine hafta sonunda markette rastlarsaniz muhakkak bilgisayarla ilgili bir soru sorun. Ne de olsa biz yirmidört saat yedi gün çalisiriz.

16. Eger çocugunuz bilgisayar bölümünde okuyorsa haftasonu sizin bilgisayarinizi kullanabilmesi için ofise getirin. Böylece pazartesi sabahi yasal olmayan yazilimlari sistemlerden nasil silecegimizi bulmaya çalisiriz. Üstelik bu yazilimlar sirketin uygulamalarini çalismaz hale getirmis olabilir. Biz tekrar kurariz.

17. Evde kullanmak için isimsiz toplama bir bilgisayar alip, çalistiramadiginizda hemen ofise getirip, bilgi islem bölümüne verin. Bir an önce çalistirilmasini isteyin ki evdekiler quake, doom, unreal oynamaya başlayabilsinler. Ne de olsa bizim bütün gün internet’te dolastigimiz herkes biliyor.

18. E-postalarinizin ekindeki tüm dosyalari açin. Tehlikeli oldugunu bilseniz dahi tehlike sizi etkilemez. Virüs bula bula sizi mi bulacak?

19. Bizi bilgisayarinizi baska bir yere tasitmak için çagirdiginizda, cihazi yarisina kadar kartpostallar, bebek, çocuk veya manzara fotograflari, doldurulmus maket oyuncaklar, kurutulmus çiçekler altinda birakin. Bizim kendimize ait bir yasamimiz yok, tek görevimiz bunlarin arasindan sistemi bularak sizi memnun etmek.

20. Hiçbir seyi hiçbir zaman not almayin. Olusan hata mesajlarini tekrar olusturmaya çalisarak ne oldugunu anlamak bizim isimizdir.

21. Eger bilgi islem departmanindan çagirdiginiz bir kişi hemen yaniniza gelecegini söylediyse, yerinizi kahve veya çay almak için terk edin. Bu sayede teknisyene bilgisayarinizin sifresi gerekli oldugunda orada bulunmazsiniz. Yüzlerce bilgisayarin ekran koruma modundan çikis sifresini hatirlamak bizim için çocuk oyuncagidir.

22. Yardim masasini aradiginizda ne istediginizi belirtin, yapmak istediginizi nasil yapamadiginizi belirtmeyin. Eger mesaj alamiyorsaniz, bilgisayarinizi açmadiginiz için bunun olustugunu siz bilmek zorunda degilsiniz.

23. Bilgi işlem size yüksek öncelikli bir elektronik posta gönderdiyse okumadan hemen silin. Onlar sadece test amaçli elektronik posta gönderirler.

24. Bilgi islem elemani masasinda yemek yiyiyorsa, dogrudan yanina gidin ve tüm içinizi bosaltin, söylemek istediklerinizi söyleyin. Biz size hizmet etmek için buradayiz.

25. Acil bir mesajin tamamini büyük harflerle yazarak gönderin. Bu sayede mesaj sunucusu hemen o mesaji alip, bekletmeden, öncelikli olarak ilgili yerlere dagitacaktir.

26. Fotokopi makinesi çalismadiginda bilgi islem destek grubunu arayin. Sonuçta o da elektronik bir cihaz.

27. Evdeki bilgisayarinizda bir sorun oldugunda tirkete getirin ve bilgi islemdeki kisilerin masasina kime ait ve sorunun ne olduguna dair bir not birakmadan cihazi birakin. Biz bulmaca çözmeye bayiliriz.

28. Bilgi işlemden kişiler size bilgisayar monitörlerinin içinde kartus olmadigini söylediklerinde itiraz edin ve onlara yanildiklarini ispat etmeye çalisin. Biz anlamsiz sekilde bilgisiz karsilikli tartismayi severiz.

29. Telefonla konustugunuz bilgi islem elemani hemen yaniniza gelecegini söylediginde ona; “Hemenden, kaç hafta anlamaliyim?” diye sorunuz. Bizi bu şekilde motive etmeniz çok olumlu bir yaklasim.

30.Eger yaziciya gönderdiginiz bir doküman çiktisini alamiyorsaniz, ayni dokümani yirmi defa daha yaziciya gönderin. Böylece yazicidaki bosluklari doldurup, yazinin çikmasini saglayabilirsiniz.

31. Eğer hala yazicidan çikti alamiyorsaniz, ayni yaziyi firmadaki degisik tüm yazicilara gönderin. Muhakkak bir tanesi çalisacaktir.

32. Hiçbir sekilde teknik terimleri ögrenmeyin.. Siz, “Bu sey birden durdu” dediginizde sey’in ne anlama geldigini biz muhakkak buluruz.

33. Sistemdeki yardım dosyalarını, kullanıcı kitaplarını okumayın. Onlar sadece teknik adamlar içindir.