Ana Sayfa Diğer DMOZ Kapandı

DMOZ Kapandı

0
DMOZ Kapandı

Açık dizin projesi olan DMOZ(Directory Mozilla) 17 Mart 2017 tarihi itibari ile kendini kapattığını açıkladı.

Kısaca DMOZ

DMOZ olarak da bilinen Open Directory Project (ODP) ya da Türkçesiyle Açık Dizin Projesi, internetteki web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörlerce incelenerek yayımlandığı bir web dizinidiydi. Birçok arama motoru DMOZ’daki siteleri direkt olarak izler ve özgür bir lisansla yayınlanan DMOZ verilerini kullanılırdı. Oldukça güvenilir bir altyapısı vardı. Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmezdi. Projenin sahibi AOL’du. İlk kurulduğunda directory.mozilla.org alan adını kullandığı için adı Directory Mozilla sözcüklerinin kısaltılmasından oluşsa da bugünkü Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle bir ilişkisi yoktu.

DMOZ, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıydı. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kolektif beyni oluştururdu. DMOZ, Web’in en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmekteydi. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildi. Kaynak: Wiki

DMOZ Neden Kapandı?

Google, Bing, Yandex‘ın hızına yetişmemesi, sunucu maliyetlerini karşılayamaması ve artık dmoz.org sitesine kimsenin girmemesinden kaynaklı Hit düşüklüğü nedeniyle bağlı bulunduğu AOL tarafından DMOZ kapatıldı.

DMOZ’dan Yapılan Açıklama

Dmoz.org sitesine girdiğiniz aşağıdaki gibi bir ekran size karşılıyor ve kapatıldıklarını buradan da deklare ediyorlar.

DMOZ Kapandı DMOZ Kapandı
DMOZ Kapandı
Önceki İçerik AÖF Bahar Dönemi Sınavları Ne Zaman
Sonraki İçerik Yol Ver, Mutlu Ol. Yol Ver, Deli Ol
Yaklaşık 15 yıldır Bilgi Sistemleri alanında çalışmakta. Comodore ile başlayan serüven, 133, 166 MMX, P2, P3, P4, Core, Core2Duo… olarak devam etti. Teknik serviste kasaları söküp takmakla geçen kısa bir sürenin sonunda, sistem odasında kendini buldu. Bu esnada hem sunucu mimarileri öğrenirken bir taraftan da yazılıma merak saldı. Microsoft Front Page ile HTML kodlarını ezberlemeye web siteleri geliştirmeye başladı. Bu yeni dünya da CSS de işin içine girdi. PHP ile ASP arasındaki tercihini ASP’den yana kullandı, ASP ile birlikte Microsoft Access’i veri tabanı olarak tanıdı. Edit Plus’ın bu dönemde büyük yardımları oldu. Sonrasında Microsoft SQL ile yoluna devam etti. Visual Basic işin içine girdi, bir müddet fonksiyonlar ile haşır neşir oldu. ASP.NET ve MVC ile yoluna devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz