Elim, Ayağım, Google. Arama Yapmayı Biliyor muyuz?

0

İnternette ilk başvurduğumuz kaynaktır belki de Google. Sorunu sorarsın, yanıtını alırsın. Yandex‘in Türkiye pazarına girmeye çalışması, fakat istediği kadar tutunamaması Google‘yi daha da güçlendirdi. Peki, herşeyi sorduğumuz, hayatın her alanında arama yaptığımız Google’dan tam olarak faydalanabiliyor muyuz?

 

Sadece Google aramalarına özel ipuçları ile aramalarınızı daha etkili, hata kesin ve daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Google‘nin bize sunmuş olduğu bu nimetlerden yararlanabilirsiniz. Bazen aramalar sırasında karşımıza çıksa da tam olarak nasıl ve ne şekilde arayacağımızı, kısa yoldan nasıl bilgiye ulaşabileceğimizi aşağıdaki ipuçları ile kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

 

Ve karşınızda Google arama ipuçları:

Film Saatlerini Öğrenin:

Bir film adını veya sadece film kelimesini arayarak bulunduğunuz bölgedeki sinemaların yerlerini ve gösterim saatlerini öğrenin.

Google_Film

Spor skorlarını ve maç saatlerini öğrenin

Takımın veya ligin adını arama kutusuna yazarak puan durumlarını veya maç tarihlerini öğrenebilirsiniz. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor vb. takımlarının puanlarını ve maç tarihlerini öğrenin.  Spor Toto Süper Lig yazarak lige ait puan durumlarını görüntüleyin.

Google_SuperToto

Google_Galatasaray

Tüm dünyadan haberleri öğrenin:

Herhangi bir konuya göre arama yapıp sol paneldeki “Haberler” sekmesini tıkladığınızda tüm dünyadaki kaynaklardan haber sonuçlarını alabilirsiniz.

Google_Haberler

Telif hakkı süresi geçmiş kitapları okuyun

Arama sonuçlarınızın üst paneldeki “Kitaplar“ı seçerek, telif hakkı süresi geçmiş eserlerin tam metinlerini (örneğin, istanbul) ücretsiz okuyun.

Google_Kitap

 

Herkese açık verileri inceleyin:

Population (nüfus) veya unemployment rate (işsizlik oranı) gibi demografik terimlerin ardından bir ilçe, eyalet veya ülke girerek arama yaptığınızda, seçtiğiniz konumla ilgili olarak doğrudan ABD Nüfus Bürosu ve İşgücü İstatistikleri Bürosu’ndan anlık veri alırsınız. Bu arama sonuçlarını tıklayarak farklı yerlerdeki oranları karşılaştırabilirsiniz.

Google_Issizlik

 

Tam ifade ile arayın:

İfadenin tamamını doğru sırayla aramak için kelimeleri tırnak işaretleri içine alın: “[herhangi bir kelime]”. Tırnak işaretleri ile arama yapmanın bazı ilgili sonuçları hariç tutabileceğini unutmayın. Örneğin, “Ümit Eğrioğlu”ifadesi arandığında, Ümit Eğrioğlu ifadesini içeren sayfalar görüntülenmez.

Google_Tam

 

Belirli bir web sitesi içinde arayın:

İstediğinizin yanıtın belli bir web sitesinden veya site türünden (.org, .edu) olmasını istiyorsanız, sorgunuzun başına site: ifadesini koyun. Örneğin: site:edu veya site:umitegrioglu.com

Google_Site

 

Dosya türüne göre arayın:

filetype: ve 3 harfli dosya kısaltmasını ekleyerek PDF, PPT veya XLS gibi belirli dosya türlerine göre arama yapın.

Google_Uzanti

 

Aramanıza kelime ve karakterler ekleyin veya gözardı edin:

Aramanızda önemli ise bir ve & gibi yaygın kelimeleri ve karakterleri (örneğin bir film veya kitap adında geçiyor olabilir) vurgulamak için örneğin “bir” kelimesini tırnak işaretleri içine alın. Ayrıca sonuçlarınızda istemediğiniz belirli öğeleri (örneğin, bir yemek tarifindeki malzemeler) vurgulamak için eksi işareti kullanabilirsiniz.

 

Google_Yemek

 

İlgili sayfaları bulun:

related: işlecini kullanın. related: yazıp, ardından da web sitesi adresini yazarak benzer içeriklere sahip sayfaları bulun. Örneğin, hoşunuza giden bir web sitesi bulduysanız, benzer web sitelerini bulmak için related:[URL ekleyin]ifadesini kullanmayı deneyin.

Google_Benzer

 

Sayısal dönüşümleri bulun:

Sayıyı ve ölçü birimini yazarak ölçü birimlerini dönüştürün (örneğin, mili kilometreye veya ons’u litreye).

Google_Birim

 

Saati öğrenin:

Dünyanın herhangi bir yerinde saatin kaç olduğunu öğrenmek için başına time terimi ile birlikte şehir veya ülkeyi yazıp arayın.

Google_Saat

Para birimlerini dönüştürün:

[para birimi 1] in [para birimi 2] ifadesini arayarak döviz kurlarını öğrenin. Bazı durumlarda in kelimesini yazmadan da işlem yapmaktadır.

Google_Para

Hava durumuna bakın:

weather yazıp, ardından ABD posta kodunu veya dünyadaki bir şehrin adını ekleyip aradığınızda, o anki hava durumunu ve tahminini öğrenebilirsiniz. weather kelimesini tek başına girdiğinizde bulunduğunuz bölgenin hava durumu bilgilerini alırsınız. hava durumu kelimesi de aynı işlemi yapmaktadır.

Google_Hava

 

Gerçek zamanlı hisse senedi fiyatlarını öğrenin:

Bir hisse senedi simgesini arama kutusuna yazarak canlı güncellenen gerçek zamanlı hisse senedi bilgilerini arama sonuçlarınızdan alabilirsiniz. Google Finans’tan ayrıntılı piyasa analizini almak için sonuçlar sayfasındaki bağlantıyı tıklayın.

Google_Hisse

Tanımları bulun:

Tanımını öğrenmek istediğiniz kelimenin önüne define:ifadesini koyun.

Google_Define

Her şeyi hesaplayın:

Arama kutusuna bir matematik denklemi girin, sonucunu anında hesaplayın.

Google_Hesap

 

Posta koduna ve alan koduna göre arayın:

Bir posta kodunun veya alan kodunun nereye ait olduğunu bilmek mi istiyorsunuz? Arama kutusuna yazmanız yeterlidir.(ABD için)

Google_Posta

 

Alışveriş ve karşılaştırma yapın:

Ürün satın almak ve Web’deki fiyatları karşılaştırmak için sonuçlar sayfasının üst paneldeki “Alışveriş” bağlantısını kullanın.

Google_Alisveris1

 

Gelişmiş görsel aramayla arayın:

Tam istediğiniz boyutta, renkte veya türde fotoğraf veya çizimleri bulmak için Gelişmiş Görsel Arama özelliğini kullanın. Sol paneldeki araçlarla, sadece insan yüzü fotoğrafları, çizimler, yüksek çözünürlüklü resimler veya yalnızca ticari kullanım için olan resimleri içerecek şekilde aramanıza filtre uygulayabilirsiniz.

 

Google_Image

 

Uçuş programlarını öğrenin:

Belirli bir yere veya belirli bir yerden yapılan uçuş programlarını görmek için flights from veya flights to yazın, ardından ilgilendiğiniz şehrin veya havaalanının adını yazın. to veya from ifadelerini kullanarak başka bir konum da ekleyebilir ve belirli bir rotanın programını görüntüleyebilirsiniz.

 

Google_Flight

 

Uçuş saatlerini öğrenin:

Havayollarının adını ve uçuş numarasını arayarak uçuşlar için canlı varış ve kalkış bilgilerini öğrenin.

Google_PGS

Adres arayın:

Herhangi bir konumu haritada görmek için şehir adını veya posta kodunu yazın, ardından [map] ifadesini girin, o konumun haritası görüntülenir. Google Haritalar’da görmek için haritayı tıklayın.

Google_Map

 

 

https://myactivity.google.com/myactivity adresinden eski aramalarınızı görebilirsiniz.

 

Bu yazı Google kaynaktan alınan bilgilerle oluşturulmuştur.

 

Umarım faydalı bir kaynak olmuştur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here