Ana Sayfa Sosyal Medya Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

0
Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

social-engagement Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?Sosyal Medya’nın günümüzde çok önemli bir yere gelmesine bağlı olarak farklı istatistik bilgilerinin toplanması ve işlenmesi gerekliliği ortaya çıktı. Bunlardan en önemlilerinden biri de Engagement Rate yani Etkileşim oranı hesaplama.

 

Etkiletişim oranı, gönderilen içeriğin hedef kitleniz tarafından ne derece ilgi gördüğüdür. Bu ilgiyi etkileyen faktörler beğeni sayısı, retweet sayısı, yorum sayısı, paylaşım sayısıdır.

Haftalık, aylık veya yıllık olarak hazırlanan sosyal medya raporlarının en büyük kısmını Engagement Rate içerir.

Kişiler veya firmalar için sayfalarının veya hesaplarının beğeni veya takipçi sayılarının fazla olması bir artı gibi gözükse de işin aslı, etkileşim yoksa, verilen bir postu satışa dönüştüremiyorsa bunun pek de önemi olmadı yönündedir.

Formüller sonucunda çıkan etkileşim oranı yüzde 1 ile 2 arasında bir değer ise, başarılı bir sosyal medya mecrasına sahip olduğunuz sonucunu çıkartabilirsiniz.

 

Etkileşim oranları nasıl hesaplanır?

facebook_2015_logo_detail Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

Örnek, Facebook’da firmanıza ait sayfanız için Temmuz ayında toplam 27.000 fan sayısına ulaştınız, bu ay içerisinde toplam 61 içerik yayınladınız. Yayınlanan bu içeriklere 5.203 beğeni, 2.169 yorum, 81 paylaşım yapıldı. Buna göre formül aşağıdaki şekilde olacaktır.

 

 (Beğeni + Yorum + Paylaşım) / İçerik Sayısı / Fan Sayısı * 100
( 5203+ 2169+ 81) / 61/ 27000* 100 = 0,45 (iyi bir etkileşim oranı)

etkilesim_orani_formulu Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

twitter-logo Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

 

Örnek, Twitter’da firmanıza ait hesap için Temmuz ayında toplam 11.000 takipçi sayısına ulaştınız, bu ay içerisinde toplam 130 tweet attınız. Bu twitlere 200 yanıtlama, 140 retweet yapıldı. Buna göre formül aşağıdaki şekilde olacaktır.

 

 

 (Yanıtlama+ Retweet) /  Fan Sayısı * 100
( 200+ 140) /11000* 100 = 3,09 (iyi bir etkileşim oranı)

twitter_ Engagement Rate (Etkileşim Oranı) Nedir?

 

https://analytics.twitter.com/ sayfasından Twitter’la ilgili detaylı raporlarınıza ulaşabilirsiniz.

 

Hangi saatlerde tweet atılmalı?

Yapılan araştırmalara göre, 8.00 ve 19.00 saatlerini  aralığında atılan tweet’lerin, kullanıcılar ile %30’dan fazla etkileşime geçildiği saptanmış. Etkileşimin en az olacağı varsayılan saatler ise 20.00 ve 07.00 olarak kaydedilmiş.

 

İdeal tweet sayısı nedir?

Araştırmada, günün ilk atılan tweet’inin %120 gibi bir etkileşimi olduğu belirtilirken, atılan her tweet’de etkileşimin giderek azaldığı görülüyor. İdeal olarak günde atılması gereken tweet sayısı ise 4 olarak belirleniyor. Günümüzde çoğu insan için tweet sayısı ne kadar fazla ise, hesabının o kadar aktif olduğu inancı taşısa da bu araştırmalar bu tezi çürütüyor.

 

Önceki İçerik Twitter’ın da Limitleri Var
Sonraki İçerik Türkiye’nin en çok ziyaret edilen siteleri
Yaklaşık 15 yıldır Bilgi Sistemleri alanında çalışmakta. Comodore ile başlayan serüven, 133, 166 MMX, P2, P3, P4, Core, Core2Duo… olarak devam etti. Teknik serviste kasaları söküp takmakla geçen kısa bir sürenin sonunda, sistem odasında kendini buldu. Bu esnada hem sunucu mimarileri öğrenirken bir taraftan da yazılıma merak saldı. Microsoft Front Page ile HTML kodlarını ezberlemeye web siteleri geliştirmeye başladı. Bu yeni dünya da CSS de işin içine girdi. PHP ile ASP arasındaki tercihini ASP’den yana kullandı, ASP ile birlikte Microsoft Access’i veri tabanı olarak tanıdı. Edit Plus’ın bu dönemde büyük yardımları oldu. Sonrasında Microsoft SQL ile yoluna devam etti. Visual Basic işin içine girdi, bir müddet fonksiyonlar ile haşır neşir oldu. ASP.NET ve MVC ile yoluna devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz