Foça Gezi Rehberi

0

Şirin bir balıkçı kasabasında huzur veren bir tatil yapmayı kim istemez ki? Hani o hep yerleşme hayalleri kurulan sakin bir balıkçı kasabası vardır ya, Foça’yı ziyaret ettikten sonra hayallerinizi gerçekleştirmek için daha büyük bir istek duyacaksınız!

Antik Çağ’da İyonya’nın 12 yerleşim yerinden biri olan Foça, muhteşem bir tarihi de barındırıyor. Tarihi eserlerin yanı sıra muhteşem taş evleri, mavi bayraklı koyları, İzmir’in en güzel günbatımı, balıkçı tekneleriyle bezeli limanıyla insanları sakinliğe ve tembelliğe sevk eden, bunu yaparken de içinde yaşama sevinci uyandıran muhteşem bir tatil beldesi. Alametifarikası belki de doğal güzelliklerinin yanı sıra hem Çeşme ve Alaçatı kadar kalabalık olmaması hem de ekonomik bir tatil seçeneği sunuyor olmasıdır kim bilir!

Mavi Bayraklı Kumsallarda Denizin Dibini Görmek

Nerede yaşıyorsanız yaşayın, eğer Foça’ya geldiyseniz şöyle boyozlu, otlu gözlemeli bir kahvaltıyla güne başlamalısınız. Bir de masanız mutlaka deniz kenarında olmalı. Elinizi uzatsanız, denize ulaşabileceğinizin farkında olmak; bir tatilin ilk kuralıdır belki de. Kahvaltı sonrasında dilerseniz mavi bayraklı koylarda denizin tadını çıkarabilir, dilerseniz civarda görülmeyi bekleyen antik dünyanın cazibesine kapılıp oradan oraya sürüklenebilirsiniz. Foça’da her ikisini yapmak için de gereken istek ve zamanı mutlaka bulursunuz.

Foça Foça Gezi Rehberi
Foça

Foça’da Ne Yenir? Nerede Konaklanır?

Foça’da her zevke hitap eden çok sayıda kafe ve restoran var. Tabii bir balıkçı kasabasında bulunduğunuz için her türlü balığı tereddüt etmeden yiyebilirsiniz. İzmir mezeleri için zaten söyleyecek kelime yok, her birinin tadına bakmak isteyebilirsiniz. Bunun yanında Foça’nın tarihi çarşısında kumru ve İzmir lokması yemeden geri dönmek, kendinize haksızlık olur.

Tüm bunları yaptınız ama etrafı gezmeden, Antik dünyanın atmosferini içinize çekmeden dönmek de olmaz! Gitmeden önce bir Foça gezi rehberi hazırlamanızda yarar var. Zaten en önemli mekanlar, kasaba merkezine yakın durumdalar. Foça’ya kadar geldik ama nerede konaklayacağız diye düşünüyorsanız da endişe etmenize gerek yok! www.focaotel1887.com sitesini ziyaret ettiğinizde, konaklamak için fazla düşünmeyeceksiniz!

Foça’daki Tarihi Yerler

Siren Kayalıkları; şehrin en önemli simgesi olan Akdeniz foklarının yaşam alanlarını oluşturan volkanik adacıklar. Suya girmenin yasak olduğu bölgede tekne turuyla bu adacıkların keyfini daha iyi çıkarabilirsiniz.

Phokaia Antik Kenti; Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki karayolunda yer alıyor. Bu nedenle ulaşımı gayet kolay. Arkeolojik kazıların halen sürdüğü antik kentte, İyon medeniyetinin en eski tapınağı olan Athena Tapınağı ve Kybele Açık Hava Tapınağı’ndaki heykel ve kabartmaları görebilirsiniz.

Beş Kapılar Kalesi ise limanın yanında yer alıyor. Antik çağdaki kent merkezini çevreleyen kale, günbatımını izleme için de tercih edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz