Git ve GitHub Nedir? Nasıl Kullanılır?

2

En sonra söyleyeceğimi en başta söyleyeyim, GitHub kısaca proje yönetim sistemidir.

Geliştirme aşamasında bulunan projelerinizi farklı kişilerle paylaşarak, görüş alışverişi ve destek talep edebileceğiniz GitHub ile açık kaynak olarak çalışmaktadır.

Dünyanın önde gelen yazılım geliştirme platformu temasıyla varlığını sürdüren GitHub‘a ücretsiz kayıt olarak siz de projelerinizi burada paylaşabilirsiniz.

Yetki atama özelliği sayesinde ekip çalışması yaparken kimlerin projenin hangi alanında yer alacağını görevlendirebilirsiniz.  Ekip üyelerinin çalıştığını saatlerin bilgisini görebilirsiniz.

GitHub’a Kayıt Olmak Ücretli mi?

GitHub‘un 2 tür üyelik sistemi vardır. En çok kullanılanı ücretsiz olarak sunulan Free sistemdir. Dilerseniz aylık 7 USD ücret ödeyerek sınırsız özel depolama alanına ve diğer özelliklerine de sahip olabilirsiniz. Ama ücretsiz olanı haliyle işinizi görecektir.

GitHub’a Nasıl Kayıt Olabilirim?

Yeni bir proje yapmak veya var olan bir projeye ekip üyesi olarak katılabilmek için öncelikle buradan ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Kullanıcı adı, e-mail ve şifre kayıt olmaya başladıktan sonra 2. aşamada size hangi planı istediğinizi soruyor siz Free plan seçerek devam edebilirsiniz. E-Mail adresinize gelen kodu onayladıktan sonra hesabınız aktif hale getiriliyor.

GitHub Üzerinde Neler Yapabilirim?

Projelerinizi geliştirebilir, projelerinize başka kişileri atayabilir, kod parçacıkları üzerinde yorum yapabilir, dilediğiniz yazılım dilinde kod parçaları arayıp bunlara katılabilirsiniz.

Git Nedir?

Projenizi geliştirirken, yapmış olduğunuz değişikliklerin hepsini tutarak, bunları depolayan bir versiyon kontrol sistemidir.

GitHub Nasıl Kullanılır?

Hesabınızla giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda + işaretine tıklayın. Sonrasında açılan sayfada proje özelliklerini seçerek Create Repository butona basın.

GitHub Git ve GitHub Nedir? Nasıl Kullanılır?
GitHub

2 YORUMLAR

  1. merhaba ümit hocam. şimdi anlamadığım kısım ben github sitesinden bir proje indirdim. uzantısı .json görünüyor. birde uzantısız dosyalar var. şimdi bunun exe olması lazım nasıl exe olarak indirebiliriz? veya exe halinde build edebiliriz? bu konuda bilgi istiyorum. hiçbir yerde bulamadım.

  2. Merhaba,

    İndirdiğiniz dosyayı Visual Studio’da açarak Exe olarak publish edebilirsiniz. Proje dosyasında bin/Debug klasörü içerisinde genellikle yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here