Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

0

google-analytics Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

Google Analytics istatistiklerine bakıldığında son zamanlarda en büyük sorunların başında, Botların sitemizi istilası geliyor. Bu istila sonucunda hemen çıkma oranınız yükseliyor ve Google’da bir türlü üst basamaklara çıkamazken aynı zamanda da Google Analytics üzerinden alınan istatistiklerin doğruluğu sorguluyor oluyoruz. Bunun önüne geçmek için 3 farklı yöntem uygulayacağız.

 

1- Görünüm Ayarlarında Botları Engelle:

Google Analytics  hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilgili sitenin Yönetici kısmına girilir ardından Görünüm sekmesinden Ayaları Görüntüle tıklanır. Burada Bot Filtreleme Bilinen botlar ve örümceklerden gelen tüm isabetleri hariç tut kutusu işaretlenir.

 

1 Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

 

2-Yönlendirmelerden Hariç Tut:

Yönetici kısmından Mülk / İzleme Bilgileri / Yönlendirme Hariç Tutma Listesi kısmına girilir. “Hariç Tutulacak Yönlendirme Ekle” butonundan sitenize gelen Bot sitelerini ekleyebilirsiniz.

2 Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

3 Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

 

3-Filtre ekle:

Son olarak bu zararlı botlardan kurtulmak için Filtreleri kullanın Yönetici / Görünüm/ Filtreler’e gelin. Burada Filtre Ekle butona basın. Aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde ilgili alanları doldurun.

4 Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin 5 Google Analytics istatistiklerini BOT’lara teslim etmeyin

 

Botsuz, düşük hemen çıkma oranlı Google Analytics’li günler dilerim :)