Güçlü E-posta Pazarlaması Yapmanın 12 Yolu

0

Firmaların veya kişilerin ürün ve hizmetlerini tanıtmak için en çok kullandığı yöntemlerden biri e-posta pazarlamasıdır. HubSpot‘a göre B2B pazarlamacılarının % 93’ü içeriklerini daha fazla kitlelere ulaştırmak için e-posta pazarlaması kullanmaktadırlar.  E-Posta pazarlaması için yapılan yatırım, doğru kullanıldığında çok iyi geri dönüşler sağlamaktadır. Siz de ücretsiz olarak Mailchimp ile sınırlı sayıda e-posta gönderileri yapabilirsiniz.

E-posta pazarlama platformlarından ve e-posta pazarlama stratejisinden en iyi şekilde yararlanarak yüksek ROI yani yatırım getirilerine ulaşılabilmektedir. Eğer e-posta stratejiniz sadece haber bültenleri göndermekten ibaretse ne sıklıkta olursa olsun muhtemelen çok iyi geri dönüşler alamıyorsunuzdur. İşte bu geri dönüşleri fazlalaştırmak için ne gibi yöntemler uygulanmalı.

Neden E-posta Pazarlaması?

E-posta pazarlamadan daha fazla geri dönüş almak ve bununla doğru orantılı olarak daha fazla kazanç elde etmek için stratejinizi doğru belirlemelisiniz. Haber bültenlerinin dışında 12 e-posta pazarlama taktiklerini deneyerek siz de yüksek ROI’lere ulaşabilirsiniz:

E-Posta Pazarlama Güçlü E-posta Pazarlaması Yapmanın 12 Yolu
E-Posta Pazarlama

1. Yeniden pazarlama

Potansiyel bir müşteri sitenizi ziyaret edip herhangi bir etkileşim yapmadan ayrılırsa, onlara yeniden pazarlama yaparak dönüşüm sağlayabilirsiniz . Yeniden pazarlama, aynı olasılıkla birden fazla kez yapılan pazarlama işlemidir. Bu müşterilere, ziyaretlerine devam etmeleri için stratejik bir şekilde oluşturulmuş e-postalar gönderin. Gönderdiğiniz e-postalar kullanıcıya yeniden markanızı hatırlatacak ve muhtemelen yarım kalan işlerini dönüşüme ulaştırmak için sitenize tekrar geri gelecektir.

2. Sepetten vazgeçme

Daha fazla kullanılan yeniden pazarlama biçimidir. E-Ticaret siteleri için kullanılır, kullanıcı sitenizi ziyaret ederek bazı ürünleri sepetine ekler ve satınalma işlemi yapmadan sitenizden ayrılır. Belirli bir süre sonra bu ziyaretçilere, “sepetinizde ürünleriniz var” tarzı e-posta göndererek onların tekrar siteye geri gelmesini ve alışverişi tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

3. Anketler

Anketleri e-posta pazarlama platformunuz üzerinden göndermek, firmanız veya ürünlerinizle alakalı birden fazla sonuca ulaşmak için kullanılan bir yoldur. Anketler sayesinde potansiyel müşterileri veya müşterilerinizden çok değerli geri bildirimler alabilirsiniz. 

4. Etkinlik davetleri

Yeni bir mağaza açılışı, kuruluş yıldönümü, tatil, hizmet veya yeni bir ürün tanıtım kokteyli olsun, bir etkinliğe ev sahipliği yapmak müşterilerin ilgisini çekmek için çok değerli bir yoldur. Üyeleriniz arasından konuk listeleri oluşturarak onlara davetler gönderebilirsiniz.

5. Uyarılar

Stokta azalan bir ürününüz  mü var? Yoksa otelinizin tüm odaları dolmak üzere mi? Stratejik bir şekilde “son ürünler”, “son odalar” başlıklı e-postalar ile müşterilerinize uyarı bilgilerini gönderin. 

6. Yeni gönderi bildirimleri

Müşterileriz sunmuş olduğunuz yeni bir ürün veya hizmet hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Tüm yeni ürün ve hizmetlerinizde müşterilerinize e-posta gönderebilirsiniz.

7. Müşteri yıldönümleri

Müşterilerinize işletmenizin onlara önem verdiğini gösterin: Onlara, ilk müşterileri oldukları günün yıldönümünde, doğum günlerinde varsa evlilik yıldönümlerinde onlara kutlama ve teşekkür notları gönderin. Bu gönderilerinizde bir kupon ile verilecek indirimler onları şirketinize daha sadık kılacaktır.

8. Tatiller

Son zamanlarda bir çok marka müşterilerine tatil e-postaları gönderiyor. Resmi ve dini bayramlarda E-postaları kişiselleştirerek çoğu zamanda ekiplerinin bir resmini ekleyerek müşterilerini bilgilendiriyorlar.

9. Mevsimsel geçişler

İşletmenizde sezon geçişlerde var mı? Varsa, abonelerinizi bilgilendirin. Örnek, yaz aylarında sabit mağazanızın kapanış saati 23:00 ise, diğer mevsimlerde farklı kapanış saatleriniz varsa, abonelerinizi bilgilendirmek için e-posta gönderin. Dönemsel bir yemek menünüz varsa, bunu da gönderin. Örnek, ramazan menüsü çıkarmışsanız bu menüyü e-posta ile onlara göndererek sadece varlığınızı hatırlatmakla kalmayacak, aynı zamanda değerli bilgileri onlarla paylaşmış olacaksınız.

10. Tavsiye programları

Müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize başarılı bir şekilde tavsiye ettiği kişilere indirimler sunun. Müşterilerin, arkadaşlarını işletmenize yönlendirmelerini sağlayın. Sitenizde işletmenize ilgi duyabileceklerini düşündüğünüz e-postaları ve arkadaş isimlerini girebilecekleri bir pop-up oluşturun ve bu tavsiyelerin her birine özel hazırlanmış e-postalar gönderin.

11. Çekilişler

Bir çekiliş düzenlemek mükemmel bir e-posta pazarlama taktiğidir. Çekiliş e-postaları yüksek okunma ve tıklanma oranlarına sahiptir. Ücretsiz olarak vereceğiniz bir ürün veya hizmeti kazanma imkanı sunan bir konu satırı, abonelerin tanıtım e-postanıza tıklamalarını sağlamaktadır. Dahası, çekilişler oluşturarak çok sayıda e-posta adresi kazanabilirsiniz. Yarışmacılardan çekilişe kaydolmaları için e-postalarını vermelerini isteyin; böylece bir çok yeni aboneye sahip olabilirsiniz.

12. Erken erişim teklifleri

E-posta pazarlama kampanyalarınıza yeni abone kazandırmanın bir başka yolu da e-posta davetleri aracılığıyla fırsatlara, etkinliklere ve yeni tekliflere erken erişim sağlamaktır. Ön satışa çıkılacak bir ürün veya yeni bir hizmete öncellikli sahip olabilmeleri içine-postalar gönderebilirsiniz.

Haber Bültenlerin Ötesinde E-posta Pazarlaması

E-posta pazarlama platformunuzu sadece haber bültenleri göndermek için kullanıyorsanız, mümkün olan en iyi getiriyi alamazsınız. Yüksek ROI’ye ulaşmak sadece e-posta pazarlama stratejinizi optimize etmekle sağlayabilirsiniz. E-posta pazarlamanızda yaratıcı olun ve müşterilerinize e-posta yoluyla ulaşmak için bu 12 yöntemi test ederek işletmeniz için mükemmel taktik dengesini bulun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz