Havayolu Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği Bazı Gerçekler

0

Zamanımızın en hızlı taşıma aracı olan uçaklarla sürekli seyahat ediyoruz. Bazı durumlarda doğru bildiğimiz yanlışlar olabileceği gibi, bazı durumlarda da havayolu şirketleri bizim bazı konuları bilmemizi istemezler. Aşağıda yazacağım kurallar, tüm hava yollarını elbette kapsamamaktadır. Bu konuda genelleme yapmak da çok uygun olmaz.

Havayolu Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği Bazı Gerçekler Havayolu Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği Bazı Gerçekler
Havayolu Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği Bazı Gerçekler

Havayolu Şirketleri Neleri Bilmemiz İstemezler

Kabin İçi Gece Işıkları
Bir çok insan uçak içerisindeki ışıkların daha rahat uyumak ve konforlu bir seyahat yapmak için söndürüldüğünü düşünür. Halbuki, bu durum rahat ve daha iyi uyumak için değil, acil bir durumda gözlerinizi daha etkin kullanabilmek için kullanılır. İyileştirilmiş görme oranına sahip olmak için kabin içlerine loş ışık verilir.
Körüğe Yanaşmama
Hem uçağa inerken, hem de binerken çoğu insan körük diye tabir edilen direk uçağa bağlı köprüleri kullanmak isterler. Fakat uçağa körük bağlatmak maliyetli olduğundan bir çok havayolu şirketi apronda bekletilir ve iniş binişlerde otobüsle uçağa gidiş-geliş sağlanır.
Cep Telefonları
Uçağa ilk bindiğimizde kabin ekibi tarafından “Cep telefonu ve mobil cihazlar uçağın uçuş aletlerini bozduğundan kapatılmasını rica ederiz” talebinde bulunurlar. Önceden direk kapatıyorduk, sonra uçuş moduna almaya başladık, iyi ama yine sinyal alıyor. Takibi uçuş aletlerini de bozabilir ama asıl neden, yayılan sinyalle birlikte pilotların kule ile görüşmelerindeki iletişimi kopukluğunu olasılığıdır. Sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri kapatılmaktadır.
Sert İniş
Uçağın en önemli anlarından biri de iniş halinde tekerlerin yere değdiği andır. Bu anlarda hava şartları veya pilotun acemiliğinden kaynaklanan sert inişlere neden olduğu gibi, zeminin ıslak olması, pist boyutunun kısa olması ve yüksek rüzgar durumlarında Pilot bilerek sert iniş yapar, ıslak ve yeterince uzun olmayan pistlerde sürtünmeyi artırarak uçağın daha kolay durmasını sağlar.
HR
Uçakta oturmuş olduğumuz koltukların alt kısmında, yani uçağın alt kısmında valizlerimizin bulunduğu depo alanı bulunmaktadır. Bazı zamanlarda bu depo kısmında tabut ile birlikte cenaze taşınabilmektedirler. Uluslararası uçuş sisteminde HR kodu, uçakta bir cansız beden kargo olduğundan kullanılmaktadır. Bazen hostesler bu kelimeyi kullanabilmektedirler.
Küçülen Koltuk Aralıkları
Uçaklarda eski yıllara göre koltuk aralıkları daha da küçülmekte ve yolculuklar konforsuz bir hale gelmektedir. Havayolu şirketleri, daha fazla yolcu koltuğu ekleyip, bununla doğru orantılı olarak gelirlerini artırmak için bu yolu denemektedirler. Özellikle sürekli kampanya yapan yurtiçi ve yurtdışı havayolu firmalarının bir çoğunda koltuk aralıkları çok sıkışıktır
Temizlik
Uçağa ilk bindiğimizde, heryer düzenli, temiz ve güzel kokular yayan koridor vardır. Ama maalesef burada atlanmaması gereken birkaç durum vardır. Uçakta bulunan tuvaletler bir çok kişi tarafından kullanıllanılırlar, servis tepsileri ve koltuk başlıkları da çok kez kullanılabilirler. Göremediğimiz bir çok mikrop buralarda yaşayabilir. Özellikle, iki uçuş arasında yeterli zaman olmadığında bu alanların temizliği yüzeysel olarak yapıldığından sorun yaratabilir.
Fazladan Bilet
Havayolu şirketleri, uçuşlardan maksimum gelir elde etmek için, tüm koltuklarının dolu olmasını isterler. Uçuşlarda uçağı kaçıran çok sayıda insan bulunduğundan, maksimum verimi almak için fazladan bilet satışı gerçekleşir ve boş koltuk kalmaması sağlayabilirler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz