Ana Sayfa Teknoloji Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları

0
Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları

Google’ın dünyanın en büyük arama motoru olduğunu olarak herkes biliyor. Aslında bir bilgisayara veya bir mobil cihaza sahip olan çoğu insan, YouTube, Gmail, Chrome Web Tarayıcı ve Google Drive gibi diğer popüler Google Araçlarını da kullanıyor.

Teknoloji devi Google‘nın, kuruluşundan itibaren 140’dan fazla ürün geliştirmiştir. Bu ürünlerden bir çoğu kullanırken bir kısmı da gizli saklı kalıp sonrasında da kullanımından vazgeçilmektedir.

Çoğu insanın çok fazla bilmediği, ancak çok çeşitli durumlarda kullanışlı olabilecek bazı Google araçlarını sizler için listeledim.

Google Keep

Google Araçları - Keep Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları
Google Araçları – Keep

Google Keep, tüm notlarınızı tutmanıza yardımcı olabilen güzel tasarlanmış, hem web hem de mobil versiyonları olan bir uygulamadır. Görsel, sesli ve yazılı olarak not alabilirsiniz, listeler oluşturabilirsiniz, hatırlatmalar ekleyebilirsiniz,  dokümanlar üzerinde ortak olarak çalışabilir ve paylaşabilirsiniz. Not defterlerine farklı renkler vererek etiketlendirebilirsiniz.

Hatırlatmalar için ses kayıtları yapabilir, alış veriş listeleri oluşturabilirsiniz. Google Drive ile de entegrasyonu bulunmaktadır. Google Keep en iyi not ala uygulamaları arasında yer almaktadır.

Google Goggles

Google Araçları - Googgles Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları
Google Araçları – Googgles

Kısaca çekilen resmin nereye ait olduğu veya ne olduğuyla alakalı bilgi veren bir arama motoru. Bir de şöyle açıklayalım, Android kullanıcıları, şanslısınız; çünkü Google Goggles, aslında bir fotoğrafı çekip onun hakkında bilgi aramak için kullanmanızı sağlayan, resim odaklı bir arama motorudur. (Google Goggles, IOS platformunda mevcut değildir!)

Ayrıca ürünler ve ilgili ürünler hakkında daha fazla bilgi bulmak için barkodlarda ve QR kodlarında kullanabilirsiniz.

Google Spaces

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları
Bazı konularda başkalarıyla bağlantı kurmak ve ortak çalışma yapmak için Google Drive‘ı ve Gmail‘i kullanmış olabilirsiniz, ancak muhtemelen Google’ın küçük grup paylaşımı için ayrılmış bir araç olduğunu bilmiyordunuz. Google Spaces, bir grup için yeni bir alan oluşturarak, bunlara kimin katılacağını belirlemek, davet etmek, paylaştıklarınıza dayalı olarak sohbet etmek ve daha önce paylaşılan şeyleri kolaylıkla bulmak için kullanabileceğiniz bir araçtır.(17 Nisan 2017’de kaldırılması planlanmaktadır.)

Google Formlar

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları
Birçok kişi Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve Google Drive’daki Google E-Tablolar’ı zaten çok yakından tanıyor ancak Google Formlar hakkında bilgi sahibi misiniz? Yeni bir dosya türü oluşturmaya gittiğinizde Daha Fazla seçeneğini tıklayarak Google Drive hesabınızda erişebileceğiniz, diğerlerinin altında gizlenen başka bir şaşırtıcı araçtır .

Google Forms, anketler, çoktan seçmeli sınavlar, abonelik formları, etkinlik kayıt formları vb. yapabileceğiniz, bunları bir Google bağlantısıyla paylaşabileceğiniz paylaşabileceğiniz  veya web sitesindeki herhangi bir yere yerleştirebileceğiniz formlar oluşturmayı kolaylaştırmaktadır. Topladığınız bilgileri, organize bir analitik formatta da görmenizi sağlar.

Google Duo

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google Araçları
Video mesajlaşma uygulamaları ile ilgili en sinir bozucu şeylerden biri, belirli bir aygıta veya ilgili bir kullanıcı hesabına ihtiyaç duyan çok fazla seçeneğin olmasıdır. Biriyle FaceTime görüşmek ister misiniz? FaceTime ile istediğiniz birinin bir iPhone’u yoksa şansınız yok! 

Başlamak ve Google Duo kullanan diğer kullanıcıları görmek için kişilerinize erişim vermeniz gerekmektedir. Yalnızca telefon numarasına erişim gerektiren basit, bire bir video görüşmesi uygulamasıdır. Birini aramak için sadece kişiye tıklamanız yeterli oluyor. Uygulama, videoyu süper basit, süper sezgisel bir arayüzle ön plana getirmek için Wi-Fi’yi veya veri planınızı kullanıyor; böylece konuşup diğerleriyle yüz yüze gerçek zamanlı olarak karşılaşabilirsiniz. Android ve IOS desteği bulunmaktadır.

Google Wallet

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google AraçlarıBirisine para göndermek veya birinden para almak, artık çok basit. Google Wallet, herhangi bir banka veya kredi kartıyla çalışır; bu sayede , e-posta adresinizi veya telefon numaranızı bilen birine online olarak (hatta mobil cihazlarınız üzerinden iOS veya Android için resmi uygulama aracılığıyla bile olsa bile) çevrimiçi para gönderebilirsiniz . Ayrıca, Wallet ile para talep edebilir ve otomatik olarak banka hesabınıza aktarmasını sağlayabilirsiniz.

Google Wallet, restoran faturalarını bölmekten, diğerleriyle hediye almak, grup gezisi planlamak ve çok daha fazlasını yapmak gibi işlere yardımcı olabilir. Ayrıca, Gmail kullanıyorsanız, basit bir e-posta mesajıyla bir şeyler ödemek için Google Wallet‘ı kullanarak kolayca para yükleyebilirsiniz.

Inbox by Gmail

Hayatınız Kolaylaştıracak Az Bilinen Google AraçlarıGmail kullanıyorsanız, Gmail’in nasıl kullanıldığı ile ilgili bilinen her şeye dayanan Google’ın geliştirdiği bir araç olan Inbox by Gmail‘i seveceğinizi umuyor. E-postalarınızı hem web hem iOS  hem de Android için mevcut uygulamalarla mobil cihazlarda görüntülemeyi, organize etmeyi ve yanıtlamayı kolaylaştıran kaygan, görsel bir platformdur .

Gmail’i yönetmeyi çok daha kolay hale getirmenin yanı sıra hatırlatıcılar, vurgulamalar ve “erteleme” düğmesi gibi diğer araçlar, e-posta yönetimini diğer önemli görevler ve kuruluş özellikleri ile birleştiren bir şekilde çalıştırarak size kolaylık sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz