Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

2

Kappa tur ile, Baştan Başa Büyük İtalya Turu yazı dizisinin yedinci ve sonuncusu… Bu kez Napoli, Pompei, Vezüv yollarındayız.

 

7. GÜN

Roma’da güne merhaba dedik. Hotel Romulus‘da yaptığımız kahvaltı sonrası otobüslere yerleşerek Roma‘ya elveda demeye yazırlanıyorduk. Roma – Napoli arası yaklaşık 230 km yani yaklaşık 2 saat 15 dakikalık bir yol. İlk gün yapılan Roma Şaheserleri turunda normalde var olan Kolezyum‘a Kappatur bizleri getirmemiş, biz kendi imkanlarımız ile gitmiştik. Fakat ne var ki diğer tura katılan kişileri Kolezyum‘u görmemişlerdi. Kolezyum’u görmek için diğer turdaki kişiler baskısı sonucu Roma’dan çıkmadan önce Kolezyum’un görülmesi için öncelikle o bölgeye doğru yola çıktık.

Hotel Roma Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Sabah erken saatte Kolezyum’a vardık, insanlar inip en azından bir kaç fotoğraf çekilebilmesi için 20 dakikalık bir mola verildi. Biz zaten dün detaylıca gezdiğimizden bu bölgeleri, otobüsün yanında sohbet ederek bu süreyi geçirdik. İnsanlar toplantıktan sonra artık Roma’nın güzelliklerini geride bırakarak yola çıktık.

 

Hava sıcaktı, dünden bozulan klima yapılmış ve otobüsün içerisi gayet iyi sıcaklıkta idi. Sıcak havadan bahsetmişken İtalya’da her daim yanınızda su bulundurmanız öneriyorum. 2 çeşit su var İtalya’da. Normal su yada Frizzante. Frizzante; bizdeki sodaya benzer, mineralli su.

 

Otobanlarda her 30 Km de bir AutoGrill‘ler mevcut. İçerisinde hem marketi hem de restoran, bar ve WC bulunan yerler buralar, biraz pahalı ücretlere sahipler, tüm ihtiyaçlarınızı burada giderebiliyorsunuz.

 

Napoli’ye giderken yol üzerinde bir kasabaya girdik, adını maalesef hatırlamıyorum. Burada zeytinyağı ile yapılan ürünler, şaraplar ve Limoncello vardı. 5 euroluk uygun fiyatlı kremlerden aldık, gayet başarılı tavsiye ederim. Ben öğle saati henüz gelmemesine rağmen, bir o Limoncello dan bir diğerinden deneyeyim derken zaten soğuk terler beni almıştı. Burada bir miktar durduktan sonra yolumuza devam etmek için otobüse bindik. Bu arada o konaklama merkezinden Napoli’ye çok sık araç geçmediğinden Japon bir arkadaşı da ön koltuğa alarak devam ettik. Hani kamera vardı otobüste? Üstüne üstlük bari bu işi insanı görev olarak yap, Japon arkadaşın verdiği parayı çaktırmadan cebine atma değil mi ? Kapaptur işte ne diyeceksin ki başka.

IMG_4206 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Yolumuza devam ettik, Napoli‘de çamaşırlı evler dikkatlerimizi çekti, burası diğer İtalya bölgelerine göre çok farklıydı, farklı bir cumhuriyet gibiydi. İtalya’nın güneyine indikçe insan profilinin değiştiğini zaten söylemişlerdi bize. Her balkonda çamaşır vardı, çamaşırsız bir balkona rastlamadım.

 

Napoli girişinde otobanda Japon arkadaşı yolun kenarında indirdikten sonra, ekstra yapılacak olan Pompei turuna herkes katılacağından öncelikle Pompei‘ye gidip sonrasında Napoli’ye dönecektik. Bir süre sonra Vezüv Yanardağı bizi karşılıyordu.

Napoli Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei
Napoli Yolları

 

Sol tarafımızda Vezüv Yanardağı‘nı takip ederek kısa süre sonra Pompei‘ye varıyorduk. Varışımız öğle saatine denk geldiğinden önce öğle yemeğimizi yeyip sonrasında Pompei gezimizi yapacaktık. Hemen Pompei girişinde var olan Ristorante Vesuvio SRL‘da soluğu aldık. Tur halinde burada yemeklerimizi yiyecektik. Standart turist menüsü 15 Euro idi. Öncelikle bol spagetti ile başladık yemeğe, ardından seçmeli pizza, deniz ürünleri(kalamar, karides, midye vb.) geldi, kırmızı şarabımız ve son olarak dondurmamız. Belki de hayatımda yediğim en mükemmel deniz ürünlerini tatmıştım ve tabak bittikçe tekrar dolduruyorlardı. Sınır yoktu, muhteşem ötesiydi her şey. Karnımızı iyice doyurduktan sonra artık Pompei‘yi gezmenin zamanıydı.

 

Hemen yolun kenarından doğru ilerleyerek ilk giriş yerine doğru ilerledik. Ben Pompei‘yi sizlere çok fazla anlatma gereksinimi duymuyorum. Sadece fotoğraflar biraz konuşsun istiyorum.  Vezüv yanardağı, taşlaşmış insanlar, arenalar, yollar vb.

Pompei Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei
Pompei

1 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

3 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

4 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

5 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

6 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

7 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

8 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

9 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

10 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON PompeiPompei bizi oldukça etkilemişti. Pompei turumuzun ardından otobüse binmek için park yerine giderken, taze sıkılmış meyve sularının tadına bakmamız gerekiyordu. Müthiş bir lezzet. Giden herkese kesinlikle tavsiye ediyorum.

11 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Şimdi istikamet Napoli idi. 20 dakikalık bir yolculuk sonrası Napoli’ye vardık. Panoramik şehir turumuzu hem sahil kesiminde hem de iç kesimlerde gerçekleştirdik. Napoli diğer İtalya şehirleri gibi değil. Cebinize, çantanıza dikkat edilmesi gereken bir yer. Biz Napoli’ye vardığımızda güneş vardı, bir anda yağmura çevirdi. İnsanlar denizden bir anda şehir merkezine doğru kalabalıklaşmaya başladı.

 

12 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Panoramik turumuzun ardından meydan da serbest zaman verildi. Hem yağmurun etkisi hem de buranın biraz tehlikeli bir şehir olması nedeniyle açıkçası çok fazla ara sokaklara girmeden ana caddelerle yaklaşık 1,5 saat boyunca turladık. Çok fazla zevk alamadık, çünkü burada turda belirtilen yerlerin çoğuna getirilmemiştik. Gözümde canlandırdığım gibi bir yer değildi Napoli, açıkçası çok hoşuma gitmemişti. Diğer İtalya şehirlerinden çok ama çok farklıydı, hem yapıları, hem temizliği, hem de insanları olarak farklı bir Cumhuriyeti andırıyordu açıkçası.

13 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Pompei‘de çok fazla karnımızı doyurmuştuk, fakat Napoli’de de patates kızartması ve biranın tanına bakılmalıydı. Sadece patates kızartması yapan ana caddede bir yere gittik. Burada patateslerimizi yiyip, biralarımızı yudumladıktan sonra buluşma noktasına doğru ilerledik.

14 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

Buluşma noktası burada Antonio’nun dükkanında makarna, limonçello, parmesan peynilerimizi ve hediyelerimizi aldıktan sonra yine ufak bir şehir turu yaparak otele gitmek üzere yola çıkıyoruz. Nitekim gitmemiz gereken süre yaklaşık 20 dakika iken, 1 saat 45 sonrasında otele varabiliyoruz. Maalesef Kappatur yolunu kaybediyor ve bir türlü otele varamıyoruz. Geçtiğimiz yerlerden tekrar tekrar geçiyoruz, sinirler geriliyor, insanlar sıkılıyor ve er ya da geç otelimiz Hotel Futura‘ya geliyoruz.

 

 

Otel genel olarak yenilenmiş ve düzgün bir oteldi, fakat çevresi için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Artık akşam olmuştu, üzerimizdeki yorgunluğu biraz olsun attıktan sonra otelin dışına çıkarak çevrede ne var ne yok diye bakmaya karar verdik. Fakat gidilecek bir yer yoktu. Sadece otelin hemen bitişiğinde bir dondurmacı vardı. Hem içerisi hem de dışarısı ana baba günü gibiydi. Çok kalabalıktı, belli ki iyi bir dondurmacı idi. Biz de buradan gerekli tadı aldık tabi ki. Roma’da yediğimiz dondurmanın yerini tutmasa da fena değildi tadı.

15 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

 

Artık uyuma vakti gelmişti. Yarın uzun bir yolculuk olacaktı. Napoli‘de ilk gece…

 

8.GÜN

Napoli‘de güneşli bir güne uyandık, sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizi otobüse yerleştirdik ve hava alanına doğru yola çıktık. Hava alanına kadar tur rehberi Serap hanım bize eşlik etti. Kendisiyle vedalaştıktan sonra artık Türkiye’ye dönme vakti gelmişti. Check-in, valiz işlemleri tamamlandıktan sonra pasaport işlemlerinden önce Duty Free uğrayalım dedik. Yalnız felaket bir sıra vardı, polis kontrol noktasına baktığımızda orada da çok fazla kuyruk vardı, sadece 2 polis görev yapıyordu. Elimizdekileri bırakarak direk olarak pasaport kontrolüne doğru ilerledik. Bir müddet beklemenin ardından kontrolden geçerek uçağı beklemeye başladık. Saat yaklaşmıştı. Otobüs ile uçağa geçip, artık Türkiye’ye dönmek üzere hazırlanmıştık. Yaklaşık 3 saat sonra Türkiye’de olacağımızdan heyecanlıydık ve İtalya macerasının sonuna gelmiştik.

16 Kappa Tur mu? Asla… Baştan Başa Büyük İtalya Turu 7.Bölüm SON Pompei

 

İtalya gezisinde bize eşlik eden tur rehberimiz Serap hanıma teşekkürlerimle. Bilgi ve deneyimi sayesinde kötü başlayıp, kötü devam eden fakat bizim eğlenceye çevirdiğimiz Tur’a katkısını verdiği için. Aynı teşekkür ne yazık ki Kappatur’a yapılamaz…

 

Kappa Tur mu? Bir daha asla… 

 

GENEL BİLGİLER:

 • Min. 1000 Euro yanınızda bulundurun ve bozdurun,
 • Her yerde tuvalet bulamayacağınızı bilin,
 • Bol bol pizza, spagetti yiyin cappuccino için,
 • Güzel magnetler hediyelik eşyalardan alın,
 • Gondol turu yapın,
 • 2 çeşit su olduğunu ve normal suyun Naturel su olduğunu bilin,
 • Gelmeden önce gezilecek şehirleri iyice inceleyin,
 • Pisa-Siena‘ya kendiniz gidin,
 • Toplu taşıma araçlarına binmeye korkmayın,
 • Mutlaka sırt çantası taşıyın, hem hediyelik eşyalar hem de sular için,
 • Çok fazla turist menüsü yemeyin yiyeceklerinizi kendiniz seçin,
 • Roma‘da Şaheserler turuna katılmayın kendiniz yapın,
 • Outlet turuna katılmayın, o boş günü Roma’yı keşfedin,
 • Bol bol şarap için ve Türkiye’ye getirin,
 • Venedik‘te yürüyün ve kaybolun,
 • Yanınıza şapka alın,

 

 

 

2 YORUMLAR

 1. çok faydalı çok güzel bir yazı dizisi,katıldığım ve katılmadığım çok şey var.Öncelikle size teşekkür ederim sizin bu yazınız sayesinde toscanayı kendimiz gezdik,vedekikte turla yapmak yerine kendimiz gondol turu yaptık.Hatta burano adasınada kendimiz gittik.Size katılmadığım nokta kappa turun o kadarda kötü olmadığı.Diğer tur firmalarından 150-200 euro daha ucuza götürüyor.Üstelik kappa tur sadece thy ile uçuyor ve kappa turun gidiş dönüş uçak saatleri çok uygun.Diğer tur firmalarının uçak saatleri çok alakasız.Özellikle istanbul dışından gelip aktarma yapacaklar için kappa tur tek seçim.roma şahaserleri turu,gondol turu yol üstü tur uygulamaları tüm firmalarında aynı.Kaldığımız oteller kötüydü ancak odaya girer girmez uyuduğumuz için çok sorun etmedik.

  Sizin yazınızı okuyup toscana gezisi yapacaklara şunu öneririm,montecatiniden tren saatlerini iyi öğrensinler.Sizin güzergahınızın aynısını yapacaktık ancak montecatini-pisa trenini 2 saat beklememiz gerekiyordu.2 saat beklememek için floransaya gittik.floransayı gezdikten sonra pisaya gitip montecatiniye döndük sienayı göremedik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz