Kişisel Twitter İmajınızı Geliştirmek için 7 İpuçu

3
Twitter Strateji

Bir çok kişi kendi Sosyal Medya Stratejisi’ni oluştururken, tabiri caiz ise çalışmaya bodoslama olarak giriyor ve maalesef başarısızlığa uğruyor. Dijital pazarlama söz konusu olduğunda sosyal medyaya yaklaşmanın sınırsız yolları vardır. Ehliyetiniz var(internet kullanabiliyorsunuz) fakat aracı düzgün kullanamıyorsunuz(stratejinizi doğru seçemiyorsunuz) o zaman dünyaca kanıtlanmış bazı ipuçlarına dikkat çekmek istiyorum. Bu stratejiyi uyguladıktan sonra sonuca ulaşmak kolay fakat biraz zaman almaktadır.

Twitter Stratejisi belirleme

140 karaktere hayatları sığdırdığımız uygulama. Anlık dünyayı takip ettiğimiz başlıca kaynağımız. Twitter‘da kendi imajınızı çizerken dikkat etmeniz gereken 7 ipucu…

1-Trend Etiketleri kaçırmayın, her zaman yayında kalın

Kişisel Twitter İmajınızı Geliştirmek için 7 İpuçuGüncel olan trend topic yani en fazla kullanılan hashtag‘leri kullanın ve özel günlerde mutlaka bu hashtag’ler ile postlar yayınlayın. Sosyal medyada öne çıkan hashtag’leri kullanmak görünürlüğünüzü daha da artıracaktır. Hatta mümkünse sadece Türkiye’deki hashtag’leri değil, tüm dünyadaki hashtag’lerle de içerik yayınlayabilirsiniz.

2-Facebook’a bağlantı vermeyin

Facebook‘da gönderdiğiniz postların Twitter‘da yayınlanması veya tam tersi Twitter’da yazdığınız postların Facebook‘da yayınlanması size bir hız kazandırmış olsa da, çok tercih edilen bir yöntem değildir. Twitter‘da 140 karakterde anlatmak istediğiniz sınırlayıp gerekirse link ile başka bir yere yönlendirme yapmalısınız veya postların başına + işareti koyarak, flood şeklinde yazılarınızı yazabilirsiniz. Bu yöntem çok tercih edilen bir yöntem olmasa da kullanılabilir. Facebook ile Twitter arasındaki entegrasyonlarınızı iptal edin.

3-Yenilenen içerikler paylaşmayın

Günde maksimum 10 Tweet atmak mantıklı geliyor. Her gün aynı içeriklerinizi retweet etmek hem takipçilerinizi sıkarken hem de itibarınıza zarar verebilir. O nedenle yeni içerikler üretmeniz gerekmektedir. İçerik üretemediğinizde bir şeyler paylaşma zorunluluğu duymamalısınız.

4-Kendinize bir logo veya avatar belirleyin

Sosyal medya pazarlamasında tanınmışlık önemlidir. Markalar, şirketler ve blog yazanların çoğu sosyal kanallar ile ayakta durmaktadır. Logonuzu profil resminiz olarak göstermeniz, kullanıcıların markanızla(siz bir markasınız) yayınladığınız kalite bilgilerini ve içeriği otomatik olarak onaylayacağı anlamına gelir. Bunların tamamı online itibar yönetimi ile ilgilidir. Ben şimdilik tek bir profil resmini tüm mecralarda kullanmayı seçiyorum.

5-Analizleri kullanın

https://analytics.twitter.com adresinden tüm Twitter analizlerinize bakabilirsiniz. Burada gördüğünüz sayı ve rakamlarla en çok gösterilen içerikler, en fazla etkileşim alan postlarınızı rahatlıkla analiz edebilirsiniz.

Bu raporlarda sunulan verileri kullanmanız, sosyal medya stratejinizi geliştirmenize çok fazla yardımcı olmaktadır.

Yazılarınızdaki etkileşim oranlarına dikkat edin, hangi iletilerin daha fazla dikkat çektiğini not edin ve bunları kategorilere ayırın. Kitlenizin hangi tür içeriklerin keyfini çıkarttığına dair iyi bir fikriniz olduğunda, daha fazlasını yayınlamaya başlayın.

Genel olarak, analitik raporları zamanla gelişen sosyal medya pazarlamasında yararlı verilerinizi görmeniz için harika bir yoldur.

Sosyal Medya Stratejisi Kişisel Twitter İmajınızı Geliştirmek için 7 İpuçu
Sosyal Medya Stratejisi

6-İş bitince kepenkleri indirmeyin, her an yaşayın

Daha önce Sosyal Medya Paylaşımları için En Uygun Zamanlar ve Adetler diye bir makale yazmıştım. İş çıkışı 17:30-18:00’dan sonra Tweet atmayı bırakmayın, yine bu mecranın içinde kalın. Sosyal medya her zaman yaşar, hiçbir zaman kapanmaz, 7/24 açıktır. Siz de kepenklerinizi indirmeyin sürekli etkileşim halinde kalın.

7-Kendiniz olun

Sosyal medya şımarıklığı affetmez, takipçileriniz sizi rezil de eder(takipten çıkarak) vezir de eder. Siz kendiniz olduğunuz gibi davranın, samimiyeti ön planda tutun ve gelen tüm etkileşimlere cevap vermeye çalışın. Takipçileriniz sizi siz olduğunuz için sevmeli ve benimsemeliler. Korkmayın ve kendiniz olun.

Son Söz

Aslında yukarıda bahsettiğim bir çok madde diğer tüm sosyal mecralarda da kullanılabilir. Bu yazımı Twitter‘a özel yazmak istedim. Twitter‘ın Türkiye’de kullanımı son zamanlarda hızla artmaktadır. Siz de izleyici değil, izlenen olun. İnsanları takip etmektense takip edilen olun ve siz de bu akıma stratejik bir şekilde katılın. Günden güne takipçilerinizi çoğaltarak bir fark yaratın.

Twitter: @umitegrioglu

 

 

3 YORUMLAR

  1. Yazdığınız yazılar ile doyasıya bilgileniyoruz. Keşke herkesin kalemi sizin kadar güzel olsa.. Aksam 10 da tweet etkilesimleri cok yuksek oluyor, katkım olsun benim de :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz