Mind Map Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Mind Map Nedir, Mind Map yani Zihin Haritası sistemi 1960 yılında Tony Buzan tarafından geliştirilmiş bir not alma tekniğidir. Kağıt üzerine anahtar kelime ve görseller çizilerek kutu şeklinde oluşturulan Mind Map bilgisayar dünyasının gelişmesiyle şaha kalkmış ve bir çok yöntemin yönlendiricisi olmuştur.

Tony Buzan Kimdir?

2 Haziran 1942 yılında , Palmers Green, Birleşik Krallık’da dünyaya gelen Anthony “Tony” Peter Buzan İngiliz yazar ve eğitim danışmanıdır. Zihin Haritaları ve zihinsel okuryazarlık teknikleri üzerine yaptığı çalışmalarıyla bilinir.

Tony Buzan’ın kişisel web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Zihin Haritası (Mind Map) Tekniği

Zihin Haritası, her zaman merkezdeki bir imgeden yayılarak oluşturulur. Aslında Zihin haritası, yaratıcılığı hareket ettirerek, süreçleri hızlandırır. Kelimeleri ve düşünceleri birbirine bağlayarak bunların bir anahtar kelime veya düşünce etrafında toplanması için kullanılan bir diyagram olarak açıklanabilir.

Sadece not almak için değil, insanların yaratıcı düşünce becerilerini geliştirmek için de kullanılan bir yöntemdir.

Mind Map Nedir? Nasıl Yapılır?

Mind Map ile Not Almak Daha Zevkli

Bir toplantıda, yazı tahtasına en olay yoldan birilerine bir şeyler aktarıp, tek bir kelime altında neler yapılacağını anlatmak için çok mükemmel bir sistemdir. Planlarınızı, bir projede yapılması gereken adımları, yapılacaklar listenizi, iş süreçlerinizi toplarlayabileceğiniz teknik, son dönemde sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Mind Map Zihin Haritalama Programları

En yaygın olarak kullanılan program Mindjet Mind Manager programıdır.  Dilerseniz siz Microsoft programlarında da bunu çok kolaylıkla yapabilirsiniz.

Online olarak buradan da ücretsiz olarak kendi Zihin Haritanızı oluşturabilirsiniz. Bunların dışında bir çok ücretli ve ücretsiz Mind Map uygulamaları bulunmaktadır. Siz de kendinize en uygun programı  seçerek not almaya başlayabilirsiniz.

Template - Mind Map Nedir  Mind Map Nedir? Nasıl Yapılır?
Template – Mind Map Nedir

Zihin Haritası (Mind Map) Nasıl Yapılır?

Bir toplantıdasınız ve yanınıza elektronik cihazlar yok, sadece kağıt ve kalemleriniz var. Ana konuyu kağıdın merkezine yerleştiriyoruz. Merkezden kollarla farklı renklerle konuları ayırarak açıklamalarını yapıyoruz. Zihnimiz görseli dahaya iyi algıladığından akılda kalıcı bir harita oluşturmuş oluyoruz. Mümkün olduğunda renkli ve simgeler kullanılarak yapılması, daha etkin kullanılması ve akılda kalmasını sağlayabilir.

Zihin Haritası (Mind Map) Örnekleri?

Aşağıda 2 adet Zihin Haritası örneği paylaşacağım, birincisi benim yapmış olduğum benimkopegim.club sayfasına ait bir diyagram, diğeri ise birim müdürüm Fatih Özcan ile birlikte İş Akışı projemiz için yapılmış bir çalışma.

Benimkopegim.club Diyagram Mind Map Nedir? Nasıl Yapılır?
Benimkopegim.club Diyagram
Mind Map Nedir? Nasıl Yapılır?
İş Akışı Mind Map

Bu yazının sizlere faydalı olacağını düşünüyorum. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here