Ana Sayfa Teknoloji Not Tutmak Hayatı Kolaylaştırır – OneNote mi EverNote mi?

Not Tutmak Hayatı Kolaylaştırır – OneNote mi EverNote mi?

2
Not Tutmak Hayatı Kolaylaştırır – OneNote mi EverNote mi?

Uzun zamandır yazmak isteyip de bir türlü yazamadığım, fakat sürekli olarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte tatlı bir tartışma konusu olan not tutmak ve tutulacaksa hangi programın kullanılacağı yönündeki yazıyı zamanı gelmişken kaleme(klavyeye) dökmek istedim. OneNote mi? EverNote mi?

 

Hayatımızın her alanında, not tutmak, ileride olabilecek her türlü sorunun, geri dönüşün, hataların, önüne geçmek için bir araç niteliğinde olabilir. Gerek iş, gerekse de gündelik hayatımızda çok değerli, dost, abi, saygı değer Müdürüm Fatih Özcan‘ın da dediği gibi  “Bir yerlere çakıl taşı atmak” iz sürmeyi kolaylaştıracaktır.

 

Niye Not Tutmalısınız?

Daha düzenli olmak ve yaşam döngüsünü daha üretken hale getirebilmek için, yapılacak işleri de, toplantı notlarını da, alışveriş listelerini de, değerli bilgileri de, kitaptan okunan önemli satırları da hep bir yerlere not etme alışkanlığım olmuştur. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle, kağıt not kullanım alışkanlığım azalsa da, dijital ortamda uygun programlarla not tutmak hızlıca yapabileceğimiz bir işlem olduğundan bu alışkanlığımda artış gözlemledim.

 

Her an, her yerde yanınızda bir ajanda taşıyamaya bilirsiniz, fakat her an her yerde bir akıllı cihazımız ile seyahat eder durumdayız.  Gündelik yaşantımızı kolaylaştıran bu cihazlar, aynı zamanda not almak için de bize bir çok farklı platform sunmaktadır. Bu yazımda ekip üyeleri olarak arada kaldığımız 2 uygulama olan Evernote ve OneNote programlarının artı ve eksilerinden bahsedeceğim. Bu uygulamalara benzeyen, popüler olarak Google Keeps uygulaması, fakat bu uygulamanın detayına hiç girmeyeceğim. Bence Google sadece “olsun” diye yazıp, yayınladığı bir uygulama gibi geliyor bana. Kullanım amacı biraz daha anlık not almaya göre ayarlanmış.

OneNote mi? EverNote mi? Karşılaştırma

2 uygulama için ufak bir sade karşılaştırma tablosu hazırlama ihtiyacı hissettim. Bu tablodan bir nebze olsa da siz de hangi platformun + ve – leri olduğuna biraz olsun kanaat getirebilirsiniz.

Paragöz Evernote

Evernote 4 farklı plan bizlere sunuyor. Ücretsiz olan sürümde aylık 60 MB veri transferi veriyor. Yani “parayı veren düdüğü çalar” diyor.

EvernotePrice Onenote Not Tutmak Hayatı Kolaylaştırır – OneNote mi EverNote mi?

 

EverNote Paket Farkları

3 farklı planda EverNote müşterilerine farklı özellikler sunuyor. Cihaz senkronizasyon kısıtı, alan sınırı,  koyuyor. Tabi ki EverNote‘nin de OneNote üstünlükleri var. PDF içerisinde arama yapması, etiketleme yapması, kartvizitleri dijital hale getirmesi, resim içindeki yazıları vb. aramak gibi.

EverNote Not Tutmak Hayatı Kolaylaştırır – OneNote mi EverNote mi?
EverNote

Benim tercihim mi?

Ücretsiz, sadece ve kullanışlı oluşu deneniyle kesinlikle OneNote. Geliştirilmesi gereken özellikler mutlaka var, bunların en önemlisi bence yazı etiketleme özelliği. Umarım Microsoft sesimizi duyar ve yeni sürümde daha da güçlü bir OneNote ile karşılaşırız.

 

Umarım sizler için yararlı bir yazı olmuştur.

 

Önceki İçerik Instagram’a Zoom Özelliği Geldi
Sonraki İçerik Apple iOS 10 Yayınlandı
Yaklaşık 15 yıldır Bilgi Sistemleri alanında çalışmakta. Comodore ile başlayan serüven, 133, 166 MMX, P2, P3, P4, Core, Core2Duo… olarak devam etti. Teknik serviste kasaları söküp takmakla geçen kısa bir sürenin sonunda, sistem odasında kendini buldu. Bu esnada hem sunucu mimarileri öğrenirken bir taraftan da yazılıma merak saldı. Microsoft Front Page ile HTML kodlarını ezberlemeye web siteleri geliştirmeye başladı. Bu yeni dünya da CSS de işin içine girdi. PHP ile ASP arasındaki tercihini ASP’den yana kullandı, ASP ile birlikte Microsoft Access’i veri tabanı olarak tanıdı. Edit Plus’ın bu dönemde büyük yardımları oldu. Sonrasında Microsoft SQL ile yoluna devam etti. Visual Basic işin içine girdi, bir müddet fonksiyonlar ile haşır neşir oldu. ASP.NET ve MVC ile yoluna devam etmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz