Ana Sayfa Diğer Sevgililer Günü Nedir Ne Zaman Kutlanır

Sevgililer Günü Nedir Ne Zaman Kutlanır

0
Sevgililer Günü Nedir Ne Zaman Kutlanır

Sevgililer Günü(Aziz Valentin Günü) Ne Zaman Kutlanır

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür.

 

Sevgililer Günü’nün Tarihçesi

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” (St. Valentine’s Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

Sevgililer Günü’nde Neler Yapılır?

14 Şubat, 1800 yıllarında Amerikalı Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur.Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır. Bu günlerde çiçek ve özellikle gül çok rağbet görmektedir.  Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.

Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Sevgililer Günü Önerileri ve Sevgililer Günü Sürprizleri

 • Çiçek alacaksanız bir veya bir kaç gün önceden alarak buzdolabına koyun,
 • Dışarıda yemek yiyecekseniz en az 3-5 gün önceden rezervasyonunuzu yapın,
 • Hediyenizi 10-15 gün öncesinden belirleyin, internetten sipariş verecekseniz erkenden verin,
 • İhtiyacı olan bir hediye alın,
 • Hediye alacak durumunuz yoksa, güzel sözler kendisine söyleyin,
 • Çiçek olarak Gül’ü tercih edin,
 • Sevgilinize veya karınıza, onu sadece bugün değil, her gün sevdiğinizi söyleyin,
 • Romantik olun :)

Sevgililer Günü Ücretsiz Hediye Tavsiyeleri

 • Photoshop biliyorsanız, kendi kartınızı tasarlayabilirsiniz,
 • Word’de online templatelerden bir sertifika indirip En İyi Sevgili Sertifikası gibi eğlenceli bir sertifika yapabilirsiniz,
 • Yanağına bir öpücük kondurabilirsiniz :)
Sevgililer Günü Sevgililer Günü Nedir Ne Zaman Kutlanır
Sevgililer Günü

Aziz Valentin’in hikayesi

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yönetirdi. En büyük sıkıntısı, ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Bu durumun tek nedeni aşktı. Romalı erkekler aşklarını, eşlerini bırakmak istemiyordu. Bu yüzden Claudius, Roma’da tüm nişân ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentine, Claudius zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Papaz arkadaşı Aziz Marius ile birlikte, Claudius’un yasağına karşın, çiftleri gizlice evlendirmeyi sürdürdü. İmparator bu durumu öğrendi ve Aziz Valentine tutuklandı.

Cezası, sopa ile dövülerek öldürülmek oldu. MS 270’in 14 Şubat günü, Hıristiyan şehitliğine gömüldü. Bu olaydan 226 yıl sonra, 496’da Papa Gelasius, Aziz Valentine’i onurlandırmak için Şubat 14’ü Aziz Valentine Günü olarak belirlemiştir.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı, hediyeler aldığı bir gün haline geldi. Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle de anılmaya başlandı.

Sevgililer Günü, 1800’lü yıllardan sonra Amerika ’da Esther Howland’ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Artık dünyada günler öncesinden her yer kırmızı kalpler ile, güller ile donatılmaya başladı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz