Sosyal Medya’da Markalaşma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

0

Günden güne çoğalan Sosyal Medya platformlarının gelecekte bir marka haline gelmesi tabiki olağan bir durum olarak görünüyor. Var olan sosyal medya platformlarında markalaşmaya başlamak ilerleyen dönemde firmanız için önem arz etmektedir. Aslında, pek çok küçük işletme, genel pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olan bir sosyal medya markası ile karşımıza çıkıyor. Firmalar için herhangi bir sosyal medya marka stratejisinin temel taşı haline gelen 5 önemli adım.

1. Adım: Marka Kimliğinizi Geliştirin

Online dünyada çok farklı sosyal medya platformları bulunduğundan, hepsinde mümkün olduğunca tutarlı olmak, marka kimliğinizi geliştirmede sizlere yardımcı olacaktır. Başka bir deyişle, Twitter profiliniz ile, Instagram profiliniz birbiriyle aynı değerleri taşımalıdır. Sosyal medya avatar resminiz her platformda aynı olmalı veya en azından benzer görünümde olmalıdır. Profil açıklamaları, yazı tipleri ve renkleri kullanmanız da aynı olmalıdır. Ayrıca, “marka sesiniz”, tüm platformlarda tek bir ses olarak duyurulmalıdır.

Markalaşma Stratejisi  Sosyal Medya’da Markalaşma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?
Markalaşma Stratejisi

2. Adım: Mümkün Olduğu Kadar Otomatikleştirin

Zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olacak birçok güçlü sosyal medya aracı bulunmaktadır. Birçoğu içeriği önceden programlamanıza ve markanızın kelime veya hastaglerini takip etmenize olanak tanır. Zamanlama mekanizmasını kullanmak marka kimliğinize bir miktar sipariş artışı ve tutarlılık getirmenize yardımcı olabilir.

3. Adım: Hangi Platformda Hangi İçeriğin Paylaşılacağına Karar Verin

Tüm sosyal medya platformları aynı içeriklerle oluşturulmamalıdır. Dolayısıyla, Facebook’ta paylaşılan bir içeriğin aynısını Twitter’da yayınlamanız size çok fazla bir kazanç sağlamayacaktır. Twitter’da yazılı bir şekilde paylaşılan post, Instagram veya Facebook’ta görsel ile paylaşılmalıdır.  Örneğin, Twitter, şirketiniz hakkındaki haberleri, promosyonları ve kısa güncellemeleri paylaşmak için harika bir seçenek olabilir, ancak Instagram için paylaşılacak içerik en iyi görsellerden oluşmalıdır.

4. Adım: Bir İçerik Programı Oluşturun ve Ona Bağlı Kalın

Pek çok insan bir sosyal medyada aktif olmak için  bir kaç kez paylaşım yaptıktan sonra ilk heyecanla birlikte yayınlarına ara veriyor, eğer sosyal medya da aktif olmak istiyorsanız planlı bir şekilde bunu gerçekleştirmelisiniz. Bu nedenle bir içerik takvimi oluşturmanın faydası çok büyüktür. Günde 2-3 tweet ve her 24 saatte 1-2 Facebook gönderimi gibi günde birkaç sosyal medya yayınlarının programına katılmayı deneyin. Hafta boyunca, bu içeriği Instagram’dan birkaç fotoğrafla artırabilirsiniz.

5. Adım: Metriklerinizi Takip Edin

Metrikler ve veriler yaklaşımınızın bir parçası olmalıdır. Kimlerin sizi takip ettiğini, neyle ilgilendiğini ve ne sıklıkla içeriğinize yanıt verdiklerini veya yorum yaptığınızı bilmeniz gerekmektedir. Bu, bilgiler stratejinize ince ayar yapmanıza ve hedef kitlenizin daha doğru bir resmini oluşturmanıza yardımcı olur. Paylaşımlarınızı bu içerikler doğrultusunda oluşturarak, belirli saat aralıklarında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumum:

Sosyal medya, markanızı oluşturmak ve büyütmek için harika bir yoldur. Kullanmaktan hoşlandığınız birkaç platform seçin, yayınlama ve içerik oluşturma işlemlerinin bir kısmını otomatikleştirmenize yardımcı olabilecek araçları bulun ve zaman içinde performansınızı artırmak için topladığınız verileri kullanın. Bu adımlar güçlü, özgün bir marka kimliğinin yaratılmasına yol açacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz