Ana Sayfa Diğer Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

32
Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Son dönemin moda stres atma yöntemi olan Stres Çarkı‘ndan buradaki yazımda bahsetmiştim. Bu makaleyi yayınladıktan sonra bir çok geri dönüş aldım, peki bu Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır diye sorular gelmeye başladı. Bunun üzerine farklı bir makale kaleme alarak bunu sizlere açıklamaya çalışacağım. Aslında stres çarkı nasıl hızlandırılır sorusunun cevabı çok basit, aşağıda bu konuyla ilgili detaylar yer almaktadır.

Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Stres çarkının en önemli elemanı rulmanlardır. Rulmanlar ne kadar temiz ve bakımlı olursa, stres çarkının da dönüş hızı buna bağlı olarak da dönüş süresi o kadar fazla olacaktır.

Stres Çarkını hızlandırmanın bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle stres çarkından rulmanlarımızı çıkaralım ve bir su bardağını hazır halde bulunduralım.

1.Yöntem:

Aseton - Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır
Aseton – Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Aseton yardımıyla stres çarkını hızlandırma. En çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bir bardak içerisine bir miktar aseton dökün, çıkarmış olduğunuz rulmanları bardağın içerisine atın ve yaklaşık 5 dakika içerisinde bekletin. Daha sonra rulmanları bardaktan çıkarın ve bir peçete veya bez yardımıyla iyice kurulayın. Rulmanlarınızı yerlerine taktığınızda stres çarkınızın daha hızlı döndüğünü göreceksiniz.

 

2.Yöntem:

Kolonya - Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır
Kolonya – Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Kolonya ile rulmanların temizlenmesi de stres çarkını hızlandırma yöntemlerinden biridir. Yine yukarıdaki gibi çıkarmış olduğunuz rulmanları kolonya bulunan bardağın içerisine atın ve yaklaşık 5 dakika içerisinde bekletin. Daha sonra rulmanları bardaktan çıkarın ve bir peçete veya bez yardımıyla iyice kurulayın. Burada pamuk ile de kurulama yapabilirsiniz, fakat pamuk parçalarının rulmanların arasına girmediğinden emin olun.

3. Yöntem:

W40 - Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır
W40 – Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

W40, tüm yapı marketlerde ve nalburlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bir ürün. Çok kişinin bilmediği bir yöntem, rulmanları çıkartarak bir bezin üzerine koyun, üzerine W40 püskürtün ve 5 dakika bekletin, altındaki bez yardımıyla silin, iyice kuruladığınıza emin olduktan sonra yerlerine takın, bariz bir şekilde stres çarkının hızlandığını göreceksiniz. Benim favori yöntemim kesinlikle budur.,

4.Yöntem:

Makine Yağı - Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır
Makine Yağı – Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Çok fazla önermiyor olsam da diğer bir yöntem ise makine yağı, diş fırçası yarımıyla rulmanları yağlayabilirsiniz. Buda stres çarkının hızlanmasına etki eder fakat rulmanlar yağlama işleminden sonra çok fazla toz toplayacağından bir müddet sonra yine yavaşlamaya başlayacaktır.

5.Yöntem:

Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır
Stres Çarkı Nasıl Hızlandırılır

Daha çok bilgisayar temizlemek için kullanılan Contact Cleaner ve Degreaser de rulmanları temizlemek için kullanılan diğer bir yöntemdir. W40 yöntemindeki gibi rulmanları üzerine püskürtün ve iyice temizleyin. Rulmanların daha hızlı döneceğini göreceksiniz.

32 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Bunlar için profesyonel Rulman sökme aparatları var, fakat pahalılar. Bunun yerine ince set halinde bulunan tornavida veya toplu iğne yardımıyla çıkarabilirsiniz.

 2. ARKADASLAR LÜTFEN YARDIMCI OLUN ORTADAKİ RULMANA SU GİRDİ YAVAŞ DÖNÜYOR NASIL DÜZELTEBİLİRİM?

 3. Merhaba, üstündeki kapağı dikkatli bir şekilde çıkarın, rulmanı yerinden çıkartarak aseton bulunan bir kaba koyun 5 dakika bekletin. Kurulayarak yerine takın, eski halinden daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.

 4. Aseton pas yapıyor denemeyiniz denedim !
  Kolanya+wd-40 deneyiniz gayet hızlı dönüyor.
  Hala hız veremediyseniz parfüm sıkınız !

 5. kolonyada 5 dk beklettim. Bekletmeden önce 2.43 saniye dönüyordu ama şimdi 49 saniye dönüyor :( LÜTFEN YARDIM !!!!! :(

 6. arkadaşlar 3 tane stres çarkı vardı 1 tanesini ortadaki rulmanını kolonyanın içinde 5dk beklettim hızlandı ama orijinal çarkları kolonyanın içine tamamen 20 yada 35 sn beklettim (2-3 defa)şimşek gibi dönüyor şu anda ama sakın fazla bekletmeyin(10-15 dk kadar)yoksa paslanma tehlikesi var!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz