Ana Sayfa Diğer Yeni nesil yazar kasa(YN ÖKC) geçiş sürecinde sona doğru

Yeni nesil yazar kasa(YN ÖKC) geçiş sürecinde sona doğru

0
Yeni nesil yazar kasa(YN ÖKC) geçiş sürecinde sona doğru

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (YN ÖKC) ile ilgili belirsizlikler, yayınlanan yeni tebliğ ile ortadan kalktı. Son tarih: 2017 sonu.

GİB’in, ‘Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi’ doğrultusunda, eski tip yazar kasa kullanan, perakende mal ve hizmet satışı yapan tüm ticari işletmeleri kapsayan YN ÖKC’ye geçiş süreci 483 Sıra No’lu yeni tebliğ; 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yeni nesil yazar kasa(YN ÖKC) geçiş sürecinde sona doğru
YN ÖKC Cihazları

Yeni tebliğ; yeni işe başlayacak veya şube işyeri açacaklardan, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere uygulanacak cezai müeyyidelere, e-Fatura, e-Arşiv, e- Defter uygulamalarına kadar pek çok konuyu kapsıyor.

Yeni Tebliğin Bazı Önemli Maddeleri

 1. 2016 yılı cirosu 150 Bin TL’den az olan mükellefler için, 01/01/2018 tarihinden itibaren YN ÖKC almaları zorunludur.
 2. Bilgisayar bağlantılı kullanabilen FP-300 ve FT-202 YN ÖKC’ye, banka posu bağlanabilecek veya banka poslarını bilgisayara entegre ederek kullanabilecekler.
 3. Bankalar mobil pos vermeyecektir.
 4. YN ÖKC kullanması gerekirken mobil banka pos kullanan mükelleflerin tespiti halinde, her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere 213 sayılı kanunun mükerrer 355. maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.
 5. E-fatura ve E-arşiv kullanmakta olan 20 adet ve üzeri yazarkasa kullanan aşağıdaki maddelerden ikisine sahip olan mükelleflerin YN ÖKC kullanımı insiyatiflerine bırakılmıştır;
  • 2016 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı bilanço aktif toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı bilanço öz sermaye veya öz kaynak toplamının 1 milyon TL’yi aşması.

Resmi Gazete’de yayınlanan kapsamlı tebliği detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170930-18.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz