Ana Sayfa Yazılım Google Harita Katkılarınız Bölümü

Google Harita Katkılarınız Bölümü

0
Google Harita Katkılarınız Bölümü

İş yerinde öğle arasında yapmış olduğumuz bir sohbette Google Haritalar‘a yapılan katkıların getiri ve götürülerinden bahsettik. Bunun üzerine de bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Katkılarınız

google.com/maps adresine girdiğinizde sol üst kısımda bulunan Menü‘den Katkılarınız kısmına ulaşabilirsiniz. Google Haritalar‘a buradan 3 şekilde katkıda bulunabilirsiniz.

  • Yorum yapabilirsiniz,
  • İşletmeyle ilgili düzenleme önerebilirsiniz,
  • Fotoğraf ekleyebilirsiniz,

Yukarıdaki maddelerden benim için önemli olan Fotoğraf ekleyebilirsiniz kısmıyla ilgili daha çok yorumda bulunmak istiyorum. Google bizim eklediğimiz fotoğraflar ile kendini geliştirmekte hem de fazlasıyla kullanıcıyı kendisine çekmektedir.

Google Haritalar’a Fotoğraf Eklemeli miyim?

Öncelikle Google Haritalar’a fotoğraf eklemek için Yerel Rehber olmanız gerekmektedir. Yerel Rehber olmak için buradan kayıt olabilirsiniz. Zaten Google ile oturum açmışsanız hemen hesabınızın bilgisini getiriyor, nerede yaşadığınızı seçiyorsunuz ve alt tarafta 2 koşulu kabul edip kısa sürede siz de yerel rehber olmuş oluyorsunuz.

Google Harita Katkılarınız Bölümü
Google Harita

Yerel Rehber Seviyeleri

Google Haritalar‘da Yerel Rehber kaydı olduktan sonra 1. seviyeden başlıyorsunuz, yapmış olduğunuz etkinliklere göre de seviyeniz yükseliyor, 5 farklı seviye bulunmaktadır.

Aşağıda verilen seviyelerin açıklamaları Google’dan alınmıştır.

1. Seviye
– Yerel Rehberler bülteni
– Google’ın ev sahipliği yaptığı atölyelere ve Hangout’lara katılın
– Yerel Rehberler için düzenlenmiş özel yarışmalara katılın (Belirli ülkelerde)

2.Seviye
– Yeni Google ürünlerine ve özelliklerine erken erişim elde edin
– Düzenlediğiniz buluşmaları Yerel Rehberler takviminde tanıtın

3.Seviye
– Google Haritalar’da kullanabileceğiniz Yerel Rehberler rozeti
– Özel Yerel Rehberler topluluğu group
– Yerel Rehberler topluluk kanallarına moderatörlük yapın
– Google’ın ev sahipliği yaptığı etkinliklere davetiyeler alın

4.Seviye
– Yerel Rehberler çevrimiçi kanallarında tanıtılmaya hak kazanın

5.Seviye
– Güvenilir Test fırsatlarına uygunluk – Google ürün ve özelliklerine herkesin kullanımına sunulmadan önce erişin
– Yerel Rehberler zirvesine katılmaya hak kazanın

Yaptığınız etkinliklere göre puanların güncellenmesi yaklaşık 24 saat sürebilir. Puanlar her bir bağımsız fotoğraf veya yanıt için değil, yer başına verilir.

Google Haritalara Fotoğraf Nasıl Eklerim?

Üst sağ kısımdan arama yaptıktan sonra ilgili yeri bulun. Ben örnek olarak Köln Dom Katedrali’ni aradım ve buldum üzerine tıkladım, sol tarafta oraya ait bilgiler çıktı. Biraz aşağıya indiğinizde Foğrafların altında Fotoğraf ekle bölümü var, oraya tıkladığınızda pencere açılıyor ve hangi fotoğrafı yükleyeceğinizi seçmeniz isteniyor ve fotoğraflarınız yükleniyor. Artık sizin de fotoğrafınız Google Haritalar‘da yerini aldı. Ne gibi aktiviteler yaptığınıza Yerel Rehberler için hazırlanan sayfa olan https://maps.google.com/localguides/home‘dan ulaşabilirsiniz.

Köln Dom Katedrali Google Harita Katkılarınız Bölümü
Köln Dom Katedrali

Google Yerel Rehber’den(Local Guides) Para Kazanma

Şu an için Yerel Rehber gönüllülük esasına göre yapılıyor. Sadece burada puan toplayıp seviye atlıyorsunuz. Şu an için buradan para kazanmak gibi bir durum söz konusu değil. Google, kullanıcıların emeklerini karşılıksız bırakmamak için birtakım ödüller veriyor. Başlangıç seviyelerde kullanıcılar çeşitli indirimler ile bazı hizmetlere erişim hakları veriyor. Seviye atladıkça 1 TB Google Drive hizmeti ücretsiz olarak hediye ediyor. Peki ilerleyen dönemde Google burada Adsense hizmetini aktif hale getirir mi? Bence getirmez, ücretsiz olarak akan bir çeşme var neden buraya bir daha su hattı çektirmek için para ödesin ki? Yani yakın zamanda bir gelir paylaşımı olması çok mümkün değil gibi.

Yerel Rehber Riski Nedir?

Eklemiş olduğunuz fotoğraflar tamamen sizin sorumluluğunuzda, dilediğiniz zaman fotoğrafınızı silebilirsiniz. Fakat, başka insanlar bu fotoğraflarınızı alıp kullanabilir. Onlardan ne gibi telifler alabilirsiniz bu konunun ucu tamamen açık. Ama hiç istemediğiniz bir yerde çekmiş olduğunuz bir fotoğrafla karşılaşabilirsiniz.

Neden Çektiğim Fotoğrafları Google Haritalara Yükleyeyim?

Fotoğrafların görüntülenme sayısına göre seviyeler yükselmekte ve böylelikle puan kazanmış oluyorsunuz. Ayrıca, kendimizi tatmin etmiş oluyoruz. Ama maddi olarak bize bir şey kazandırmıyor. Bu tamamen insanların seçimleriyle alakalı bir durum. Bir çok insanın çekmiş olduğu fotoğrafının çok kez görüntülenmesi, o resimden para kazanmasından daha değerli olabilir. Bu tamamen göreceli bir kavramdır.

Tüketim toplumunda yaşıyoruz, her şey bir şekilde tüketiliyor, Google Haritalarda da fotoğraflar tüketiliyor.

Telif Hakkı

İleride herhangi bir telif hakkı doğurur mu? Bununla alakalı net bir açıklama hiç bir yerde bulunmamaktadır.

Yerel Rehber Faydaları Nedir?

Google Mart 2017’de yaptığı açıklamada artık 4. seviyedeki Yerel Rehberlere 100 GB sınırsız Google Drive disk alanı vereceğini açıkladı. Asıl önemli olan ise burada yapılan Sanal Yerel Rehberlik’ten gerçek rehberliğe geçiş olabilir mi? Bu sorunun yanıtını ilerleyen dönemde bulabileceğimizi düşünüyorum. Belki de Google farklı bir operasyonla burada en fazla puan toplayan kişilerin gerçekten bir rehber olmasını sağlayabilir.

Şimdi dilerseniz sanal yerel bir rehber olmak için kayıt olarak seyahatlerinizde çekmiş olduğunuz güzel fotoğraflarınızı dünyanın dört bir yanında bulunan insanlarla paylaşabilir, işletmelere yorumlar yazabilir ve seviyenizi yükselterek hem kendinizi tatmin edip hem de küçük hediyelere kazanabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz