Ana Sayfa Proje Yönetimi Proje Nedir? Proje Yöneticisinin Yapması Gerekenler

Proje Nedir? Proje Yöneticisinin Yapması Gerekenler

0
Proje Nedir? Proje Yöneticisinin Yapması Gerekenler
Proje Yönetimi

Zamanında bir kaç not almıştım kendime, Proje Nedir? Proje yöneticisinin yapması gerekenler ve projenin boyutları diye. Bunlar hakkında çok kısa ama akılda kalıcı bilgiler vermek istiyorum.

Proje yapmak da proje üretmek de şu an için bir çok kişinin üzerinde durduğu bir konu olmakla birlikte, planlı bir proje planıyla, her türlü zorlu projelerin üstesinden gelmek, son derece kolay bir hal alabiliyor.

Proje Nedir?

Aslında bir proje, bilinen(!) bir bitiş noktası olan bir görevdir. Projeler, planlanmış bir sürede ve bir maliyetle, daha önce açıkça tanımlanmış bir hedefi gerçekleştirirler.

Proje Yöneticisinin Yapması Gerekenler?

Projeye bağlı olarak bir de bu projeyi yönetecek bir Proje Yöneticisi’ne ihtiyaç vardır. Proje Yöneticisi ilk defa bir projeyi yönetebileceği gibi, daha önceden proje yönetmiş tecrübeli bir kişi de olabilir, fakat bu bir proje yönetilirken yapılması gereken maddelerin değişeceği anlamını taşımaz. Her proje yöneticisinin aşağıdaki adımları izleyerek daha başarılı olacağını düşünüyorum;

  • Projenin neden yapılması gerektiğini ve ne üreteceği konusunda açık bir anlayış olmasını sağlamalı.
  • Projeyi planlamalısınız, böylece gerçekleştirilmesinin ne kadar zaman alacağını ve maliyetinin ne kadar olacağını da görerek daha sağlıklı ilerlemeli.
  • Projeyi yönetmelisiniz, böylece projenin her aşamasında, belirlenen süre ve maliyet içinde kalarak tanımladığınız hedeflere ulaşılmasını sağlayabilir ve denetleme görevini daha kolay yerine getirebilirsiniz.
  • Projeyi hakkıyla tamamlamalısınız, böylece projenin ürettiği her şeyin beklenen kalitede olduğundan ve gerektiği gibi işlediğinden emin olabilirsiniz.
Proje Nedir? Proje Yöneticisinin Yapması Gerekenler
Proje Nedir

Bir projenin 5 boyutu;

Projelerin büyüklüğüne göre boyutları değişebileceği gibi, 5 ana boyut vardır. Bunlar üzerinden ilerlemek her zaman sizi doğruya getirecektir.

  • Kapsam
  • Kalite
  • Zaman
  • Maliyet
  • Risk

Bir örnekle açıklamam gerekirse;

Bir haftasonu buluşması düzenlemek istiyorum ve Cumartesi akşamı minik evimizde eşimle birlikte 3 arkadaşımızı davet edip, birlikte bir şeyler içmeyi planlıyorum. Bu bir projedir. Hazırlıklarımı da Cumartesi günü öğlene kadar tamamlamak istiyorum.

1-Kapsam: Proje neyi kapsıyor, Cumartesi akşamı yapılacak etkinlik için hazırlıkların tamamlanması.

2-Kalite: Hangi ürünleri kullanacağımız ve masa düzenini nasıl yapacağımız.

3-Maliyet: 150 TL (alkollü, alkolsüz içecekler, içeceklerin yanında kuruyemiş, patates cipsi vb. fiyatlarının toplamı.)

4-Zaman: Cuma akşam işten geleceğim için hazırlık yapmayacağım, Cumartesi sabahtan başlayıp, öğleye kadar işlerimi bitirmek istiyorum o nedenle yarım gün.

5-Risk: Cumartesi öğleye kadar olan zaman benim için yeterli, ancak erken kalkmam lazım, erken kalkamazsam o zaman yetiştiremeyebilirim. Bu bir risk teşkil ediyor.

 

Umarım sizler için faydalı bir yazı olur, ilerleyen dönemde Proje Yönetimi ile ilgili farklı yazılarda kaleme alacağım.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz