SEO ve SSL İlişkisi

0
SEO ve SSL

Bir web sitesi yapmakla işin bitmediği dönemleri çok geri de bıraktık, artık yapılan web sitesinin de SEO(Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu’nun yapılması gerekmektedir, SEO ve SSL ilişkisi bunlardan en önemlisidir.

Arama Motoru Optimizasyonu’nu bir çok madde etkilemektedir, son dönemde en sıkça rastlanılan madde ise SSL sertifikalı sitelerin arama motorlarında daha bulunabilir hale geldiği yönündeydi. Bunun üzerine ben de ufak bir araştırma yaptım, sonuç olarak, SSL sertifikasının SEO açısından büyük önemi olduğuna kanaat getirdim.

SSL Sertifikası Nedir? SSL Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

SSL sertifikası, güvenlikle ilgili verilerin şifrelenerek iletilmekte ve bu bilgilerin 3. Kişilere karşı güvenliği sağlanmış olmaktadır. Yani SSL sertifikasının asıl amacı site ve ziyaretçi arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlamaktır. Siteniz için SSL sertifikası alırken özellikle 256 bit ve üzeri bilinen RapidSSL, Comodo, GeoTrust gibi markaları almanızı tavsiye ediyorum.

SEO ve SSL SEO ve SSL İlişkisi
SEO ve SSL

SSL SEO Kontrol Listesi

  • Web sitenizdeki tüm elemanların https kullandığından emin olun. Dışarıdan gelen görsellerin, js dosyalarının da https:// ile yol gösterilmesi gerekmektedir.
  • Google Analytics kodunu, https destekleyen yeni kod ile değiştirin.
  • Site içi tüm linklerin https:// ile başladığına emin olun. WordPress bunu otomatik yapmaktadır.
  • Robots.txt içinde arama motorlarına karşı engellediğiniz URLler varsa URLleri https ile değiştirin.
  • Web yöneticisi araçlarında yer alan Google gibi getir özelliğini kullanarak Google’ın sitenize sorunsuz ulaştığını kontrol edin.
  • Web sitenizin sitemap.xml dosyasını güncelleyin fakat eski sitemap dosyasını yaklaşık 30 gün kadar Google erişimine açık tutun. Yeni oluşturduğunuz sitemap.xml dosyasının içinde http link kalmadığından emin olun.

SEO ve SSL

2014’ün Ağustos ayında Google Resmi Blogu’nda yapılan açıklamada https:// linklerin sıralamalarda daha etkili olacağını belirtmişlerdi. Aradan geçen yıllar neticesinde Google algoritmasını her geçen gün yenilese de SSL‘in SEO için vazgeçilmez bir madde olacak kalacağı aşikar.

Durum böyle olunca, herkes bir adım öne çıkmak için sitelerine SSL sertifikası eklemeye başladı, onlardan biri de benim.

Web siteme SSL sertifikası eklendikten sonra, ziyaretçi sayımın daha fazla arttığı ve Arama Motolarları’nda bulunabilirliğimin daha fazla olduğunu söylemem gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz