Bilmediğiniz 9 Gizli Google Linki

0

2000 yılı başından itibaren hayatımızın bir parçası haline gelen Google, bugün çevrimiçi etkinliklerimizin bir çoğunda kendisine daha fazla bağlı olmamızı zorunlu hale getirmiştir. Ancak, Google‘ın günlük yaşam etkinliklerimizi yalnızca çevrimiçi değil çevrimdışı olarak da izlediğini biliyor muydunuz. İşte Google’ın bildiği şeyi size söyleyen 6 gizli linki.

Kullanıcı Adları ve Parolalar

Google Chrome veya Android cihazı aracılığıyla girdiğiniz tüm web sitelerine ait kullanıcı adlarını ve şifrelerini siz kayıt ettiğiniz sürece saklar.

URL: passwords.google.com

Google Verilerinizi İndirin

Gmail iletileri, YouTube videolarınız, Google Keep notlarınız, Google fotoğraflarınız, Sık Kullanılanlarınız, kontaklarınız gibi hemen hemen tüm Google ürünlerinin verilerini indirmek için aşağıdaki link size yardımcı olacaktır.

URL: google.com/takeout

Google Yerinizi İzleme

Google’ın, mobil cihazlar ve Google haritaları yardımıyla daima konumunuzu izlediğini(siz yetki verdiğiniz sürece) biliyor muydunuz? Internet devi Google, konumunuzu paylaşmanıza izin verir, aynı zamanda gerçek hayatta hareketlerinizin ve konumlarınızın bir kaydını tutar. Aşağıdakin URL’yi ziyaret ederek tüm konum geçmişinizi kontrol edebilirsiniz.

URL: google.com/maps/timeline

Gmail olmadan kaydolun

Bir Gmail hesabınız olmasını istiyorsanız ancak e-posta kimliğinizi (kullanıcı adı) @gmail.com ile açmak istemiyorsanız, aşağıdaki URL adresini ziyaret ederek diğer mevcut e-posta adresinizi kullanarak kayıt yaptırabilirsiniz.

URL: accounts.google.com/SignUpWithoutGmail

Bilmediğiniz 9 Gizli Google Linki
Google Gizli Linkler

Google, Arama Sorgularınızı Kayıt Ediyor

Google arama motorunda, YouTube’da veya sesli komutları kullanarak Google ana sitede yapılan tüm aramaları günlük olarak saklanmaktadır.

URL: history.google.com (tüm Google aramalarınız için) 
URL: history.google.com/history/audio (tüm Sesli aramalarınız için) 
URL: youtube.com/feed/history (tüm YouTube aramalarınız ve izlediğiniz videolarınız için) 

Kaybedilen Android Cihazınızı Bulun

Google, açık ve internete bağlı olması koşuluyla, kaybettiğiniz Android cihazınızı bulmanıza yardımcı olur. Kaybedilen cihazınızı, senin çalmak isterseniz sesi kısık olsa bile çaldırabilirsiniz. Kilitleyebilir veya tüm verilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

URL: google.com/android/devicemanager

Reklamlarınızı Kişileştirin

Google, ziyaret ettiğiniz sitelere dayalı olarak kendi profilinizi oluşturur. Yaşınızı, cinsiyetinizi ve ilgi alanlarınızı tahmin eder ve daha sonra bu verileri size daha alakalı reklamlar sunmak için kullanır. Google’ın sizi web’de nasıl gördüğünü bilmek için bu URL’yi kullanın.

URL: google.com/settings/ads

Google’dan İçerikleri Kaldırın

İçeriğinizin başka bir web sitesinde görünmesini sağlıyorsanız, içeriği kaldırmak için Google ile bu siteye karşı bir DMCA şikayetinde bulunabilirsiniz. Google’ın içeriği talep etmenize yardımcı olacak basit bir sihirbaz vardır ve bu araç içeriği tarayarak Google arama sonuçlarındaki web sitelerini kaldırmak için kullanılır.

URL: support.google.com/legal

Google Hesabınıza Erişimleri Denetleyin

Google hesabınızı başkasının kullandığını mı, yoksa saldırıya uğramış olabileceğinden mi endişeleniyorsunuz? Yakın zamanda Google hesabınıza bağlanan her cihazın günlüğünü görmek için etkinlik raporunu açın. IP Adreslerini ve yaklaşık coğrafi konumu da öğrenebilirsiniz.

URL: myaccount.google.com/security

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz