Ana Sayfa Diğer Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

0
Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Özellikle büyük kentlerin trafiğinin çekilmez bir hal alması, maddi güçlükler, akaryakıttaki pahalılık derken, yakıt tasarrufu nasıl sağlanır konusu aklıma takıldı ve bu konuda bir kaç önemli açıklama yapmaya karar verdim.

Bir çok etken yakıt sarfiyatını etkilemekle birlikte, herkesin uygulayabileceği başlıkları kısa açıklamalar halinde yazmaya çalıştım.

Fazla Yük

Aracınızda istiap haddi aşılmamalıdır, bagajınızda sürekli fazlalık olan ekstra malzemeler taşımak yakıt sarfiyatınızı yükseltecektir. Gereksiz malzemeleri aracınızdan boşaltın.

Araç Lastik Havaları

Aracınızın lastik havaları uygun olan hava basıncında olmalı, aracınız için uygun hava basıncı ya şoför kapı yanında ya da kitapçığında yazmaktadır. Lastik ebatlarınıza göre doğru hava basıncı kullanmak yakıt sarfiyatınızı azaltacaktır.

Yüksek Devirde Kullanmak

Aracınızı yüksek devirde kullanmak, motoru zorlamak bununla birlikte fazla yakıt sarfiyatına sebep olmak demektir. Mümkünse 2000-2500 devirini geçmeyin, bu noktadan sonra vites değişikliği gerçekleştirin. Performans mı yoksa yakıt sarfiyatımı onu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?
Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır

Araç Bakımı

Aracın bakımlarının zamanında yapılmaması yakıt sarfiyatını yükseltmektedir. Ortalama dizel araçlar her 10.000 km’de, benzinli araçlar ise her 15.000 km’de bakıma girmeleri gerekmektedir. Yağ, yağ filtresi, polen, polen filtresi, hava filtresi standart olarak değişen parçalardır. Ayrıca, mazot filtresi, bujiler ve akü de kontrol edilmelidir.

Yoğun Trafik

Asıl ana sorunlarımızın başında geliyor, fazla dur-kalk yapmak yakıt sarfiyatını yükseltmektedir. Gereksiz yere fazladan gaza basmak ve direksiyonu çok fazla hareket ettirmek de bir o kadar aracın fazla yakmasına sebep olabiliyor.

Klima

Bir çok kesim, klimanın yakıt sarfiyatını etkilemediğini söylese de, klima açıldığında motora da fazla yük binmek de bununla birlikte de yakıt sarfiyatı artmaktadır. Gereksiz yere klimayı kullanmayın.

Ani kalkışlar

Ani kalkışlar ve seyir halindeyken ani hızlanmalar da yakıt sarfiyatını artırmaktadır.

Hız Sabitleyici

Düz ve uygun yollarda mutlaka varsa hız sabitleyici kullanmak yakıt sarfiyatınızı azaltacaktır.

Depo Doluluğu

Deponun dolu olması, araca fazladan yük vereceğinden mümkünse aracı full depo ile kullanmayın, gerektikçe alın.

Çok fazla Fren Kullanmak

Fazladan ve gereksiz yere frene basmak, aracınızı yavaşlatacak ve hızlanmak için tekrar gaza basmanızı gerektirecektir, bu da yakıt sarfiyatınızı artıracaktır.

Vites Boşta

Yokuş aşağı inerken ayağınızı gazdan çekin, kesinlikle vitesi boş atmayın ve kontağı kapatmayın. Bu işlemler yakıt sarfiyatınızı düşürecektir.

Umarım faydalı bir yazı olur,

 

Önceki İçerik Havayolu Şirketlerinin Bilmemizi İstemediği Bazı Gerçekler
Sonraki İçerik WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?
Yaklaşık 15 yıldır Bilgi Sistemleri alanında çalışmakta. Comodore ile başlayan serüven, 133, 166 MMX, P2, P3, P4, Core, Core2Duo… olarak devam etti. Teknik serviste kasaları söküp takmakla geçen kısa bir sürenin sonunda, sistem odasında kendini buldu. Bu esnada hem sunucu mimarileri öğrenirken bir taraftan da yazılıma merak saldı. Microsoft Front Page ile HTML kodlarını ezberlemeye web siteleri geliştirmeye başladı. Bu yeni dünya da CSS de işin içine girdi. PHP ile ASP arasındaki tercihini ASP’den yana kullandı, ASP ile birlikte Microsoft Access’i veri tabanı olarak tanıdı. Edit Plus’ın bu dönemde büyük yardımları oldu. Sonrasında Microsoft SQL ile yoluna devam etti. Visual Basic işin içine girdi, bir müddet fonksiyonlar ile haşır neşir oldu. ASP.NET ve MVC ile yoluna devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz