Ana Sayfa Diğer Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler

Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler

0
Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler

Malum devir ekonomi devri, çoğu zaman ay sonununu getiremiyorsunuz. Herşeyin fiyatı aldı başını gitti. Peki bunlarla nasıl baş edebiliriz?İşte ay sonunu getirmenize yardımcı olabilecek minik tavsiyeler.

– Sabah yemek yeme, öğlen şirkette aban, akşam yeme. (yaşamak için ye, yemek için yaşama)

– İhtiyaç olmadan yeni kıyafet alma. (lüks)

– Kombi yakmak yerine kazakla otur. (gider kıs)

– Evini tutabildiğin kadar küçük tut (yalnızsan 1+0, evliysen 1+1, dört çocuğa kadar 2+1 yeterlidir) bu hem temizlik, ısınma, elektrik, mobilya gibi masrafları azaltır hem de misafiri engeller ????

– Şarjlı tüm aletleri şirkette şarj et (beyin bedava)

 

Akıllı Ol

– Önünü göremeyeceğin ana kadar lamba yakma. Tv izliyorsan zaten lamba yakma.

– Spor yapma. hem paran gider hem acıktırır. Para vermeden yapmak istersen semt parklarındaki aletler emin ol yeterlidir. Utanma. Sahile yakınsan koş, iki alet çalış yeter. Yok sahile uzağım parkta da yapamam dersen P90x diye bir şey var. Hem de bedava ha. Ben çok memnunum. Yok ben illa salona para vereceğim de dersen artık ne diyim banyonu o günlere denk getir su tasarrufu yap bari.

– 5 kilometrenin altındaki yerlere arabanla gitme.

– Parti, yemek, toplantı gibi davet ve organizasyonlara her zaman kaynak ol ama kendin düzenleme.

– Evinde yemek yapacaksan veya davet vereceksen piyasayı takip et. Balık uygunsa hamsi tava, pahalıysa çorba, tavuk, makarna güzel yapıldığında puan alan uygun ve besleyici yemeklerdir. (örneğin bütün tavuk 8 tl, çorba 2 tl, makarna 2 tl, salata malzemesi 3 tl gibi, 15 liraya 6 kişilik bir yemeği çıkartabilirsin)

– Alışveriş için mahalle marketleri  çok uygundur. Markaya takılma, siyasi de düşünme. siyaset bir tiyatrodur, sen kesene bak.

internetten-para-kazanma_4 Zorlu Hayat Şartlarında Ay Sonunu Getirmeye Çalışanlara Tavsiyeler

– Yeşillik alacaksan semt pazarları çok iyidir üşenme. Bir sebze haddinden fazla pahalıysa alma, ya don olmuştur, ya halciler grev yapmıştır umurunda olmasın. Akşam yemek yiyeceksen, fasulye ucuzsa fasulye al, börülce ucuzsa börülce, ıspanak ucuzsa ıspanak, karnabahar ucuzsa karnabahar. Bunlar 2-5 TL arası gider gelir. 2 TL iken al. İşte sana 2 liralık sağlıklı akşam yemeği. özellikle patlıcanı takip et. patlıcanı sev. patlıcan yapısı itibariyle nedense ekmekle giden bir gıdadır. tek başına rahatça doyurur. yanına bir şey istemez.

– Gelirinin en azılı düşmanı olan ilk 5 maddeyi (giyim, yemek, barınma, faturalar, hobiler vs.) listele ve bunları aklına geldikçe döv.

– Viski içen de zevk alıyor, köpek öldüren de, bunu unutma. önemli olan ortam ve ruh halidir.

– Hobilerini masrafsız hale getirmeye bak. Örneğin gitar seviyorsan Youtube’da sıfırdan profa kadar eğitim alabileceğin ve çalacağın bir çok kanal var, keşfet.

– 70 TL verip evine sınırsız internet bağlatacağına internetten anlamayan denyo komşunun sınırsız internetine ortak ol. Hepimizin bu tarz komşuları vardır. Şifreyi biliyorsan direk dal bilmiyorsan kırmaya çalış, o da olmadı faturasının yarısını ödemeyi teklif et ama isteyene kadar ödeme. Kimisi tenezzül bile etmez. Ayık ol biraz lan.

– Futbol seviyorsan ekipmanları olan arkadaşlarınla aranı iyi tut. Maç gününden bir gün önce hal hatır sor. Gittiğinde de 2 paket patlamış mısır götür. O da çay demlesin, 2 liraya maç izle sosyal ol biraz.

 

Kaynak derleme: eksisozluk.com

Önceki İçerik WhatsApp’ta görüntülü konuşma
Sonraki İçerik Yeni Trend Mannequin Challenge
Yaklaşık 15 yıldır Bilgi Sistemleri alanında çalışmakta. Comodore ile başlayan serüven, 133, 166 MMX, P2, P3, P4, Core, Core2Duo… olarak devam etti. Teknik serviste kasaları söküp takmakla geçen kısa bir sürenin sonunda, sistem odasında kendini buldu. Bu esnada hem sunucu mimarileri öğrenirken bir taraftan da yazılıma merak saldı. Microsoft Front Page ile HTML kodlarını ezberlemeye web siteleri geliştirmeye başladı. Bu yeni dünya da CSS de işin içine girdi. PHP ile ASP arasındaki tercihini ASP’den yana kullandı, ASP ile birlikte Microsoft Access’i veri tabanı olarak tanıdı. Edit Plus’ın bu dönemde büyük yardımları oldu. Sonrasında Microsoft SQL ile yoluna devam etti. Visual Basic işin içine girdi, bir müddet fonksiyonlar ile haşır neşir oldu. ASP.NET ve MVC ile yoluna devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz