Eski bir dost mIRC nedir?

0

90’ların ortaları, milenyum çağına henüz girmemişiz. 1995 yılında mIRC piyasaya çıkıyor. O eski bir dost olasa da güncelliğini hala koruyor. Son olarak Ağustos 2016’da güncellenmiş sürümü sade bir şekilde indirilmeye sunulmuş vaziyette http://www.mirc.com/get.html adresinde.

 

Waboutmirc Eski bir dost mIRC nedir?indows tabanlı, grup veya kişilerle sohbet etmek için kullanılan bir uygulama. Şimdiki bir çok sohbet programının atasıdır. Khaled Mardam tarafından yazılmış ve 1995 yılında tüm dünyaya dağıtılmıştır. Zamanın en polüper sunucuları, UnderNet ve DalNet sunucularıdır. Sonrasında bir çok IRC sunucu kuruldu, Türkçe’de bir çok sunucu bulunmaktadır. UnderNet sunucularında önce @X operatörü sonra da @W operatörü gelmiştir. #Zurna kanalı nedense en popüler kanal olmuştur. Zurna kanalında operatör olmak, orta büyüklükte bir ülke de başbakan olmak gibi bir şeydi zamanında. DalNET sunucularında önce kanal register için ChanServ, nick register için NickServ, sonrasında da HelpServ geldi. Diğer kanallar, #burgaz, #istanbul, vb. Bağımlılık yaratan mIRC, uykusuz geceleri de beraberinde getirdi.  Kick ve Ban’lar rüyalarımıza girdi.

 

İnternet cafe köşelerinde başlayan mIRC sohbetleri, şehirlere yayıldı. Artık toplantılar yapılıyor, insanlar bir araya geliyordu. Bununla birlikte bir çok IRC sunucuları meydana çıkmaya başladı. mIRC’in popülaritesi 2000’li yılların başında tavan yaptı. Türkiye’de günümüzde hala bir çok mIRC kullanıcısı ve bunların bağlı olduğu IRC server bulunsa da eski popülerliği bulunmamaktadır.

 

mIRC, ücretliydi, 30 gün demo kullanımla geliyordu, nitekim register etmek gerekiyordu, fakat 30 gün gelmeden silip, tekrar kurunca sorunsuzca kullanılabiliyordu.

 

Klavye delikanlılığı deyimi mIRC zamanında çıktı ilk olarak piyasaya. Kısaltmalar girdi hayatımıza, İngilizceyi sökmeye başladık yavaş yavaş…

 

Chat’den Bazı  Kısaltmalar:

Şu anda kullanılan kısaltmaların bir çoğu mIRC zamanında kullanılmaya başlanmıştır.

slm : selam
asl : age (yaş), sex (cinsiyet), location (bulunduğu yer)
pls : please (lütfen)
ewt : evet
nbr ? : naber ?
slm : selam
olm : oğlum
uln : ulan
ok : tamam
oki : tamam
iiyim : iyiyim
ii : iyiyim
ıı : iyiyim
saol : sağol
cok iii : çok iyi
walla : valla
jnm : canım
tşk: teşekkürler
a.s: aleykumselam
s.a: selamunaleykum
kib:kendine iyi bak
IRC sunucularına bağlanmak için bazı programlara gerek vardır. Bunlardan en popüler olanı mIRC((M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat)’tir, ve mIRC üzerinden rahat sohbet edebilir ve üzerinde değişiklikler yapılabilir. Bununla birlikte insanlar kendi mIRC programlarını oluşturmaya başladı. O zamanlar bu  tip insanlara mIRC Script Coder denildi. mIRC üzerinde değişiklik yaparak renklendirdiler ve kendilerine uygun alt yapısı yine mIRC olan programlarını kullanılabilir hale getirdiler.

 

mIRC programları renklendikçe, daha çok ilgi çekti. Bir çok dostluklar, arkadaşlıklar kuruldu, kız arkadaşlar edinildi, dünyanın taaaaa diğer ucuna ziyaretler yapıldı. Kız nickname ile giriş yapıp virüsler yollandı, virüslere tıklayanlara bin bir şaklabanlık yapıldı. CD-ROM’lar açılıp kapandı, bilgisayarlar resetlendi, dial-up şifreleri çalındı, videolar oynatıldı, programlar çalıştırıldı. Offf anam offf, çok şey yapıldı.  Netbus trojan, zamanın en büyük oyunu olarak gözümüze çarptı.

netbus Eski bir dost mIRC nedir?

 

 

mIRC‘in popüler olmasının nedeni hiç kuşkusuz yazılı sohbetin hızlı ve aynı anda bir çok kişiyle birden yapılmasıdır. Şu an kullandığımız Whatssapp, Messenger vb. programlar da belki de mIRC’den etkilenmişlerdir.

 

Belki de mIRC’de yakında teknolojiye ayak uydurur ve bir mobil uygulama çıkartır. Ne dersiniz?

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz