Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

0

Stories kavramı ilk olarak Snapchat ile birlikte dünyamıza girse de giderek tüm önemli sosyal uygulamalarda yerini aldı. Facebook, Whatsapp, Instagram derken sağımız solumuz hikayelerle doldu. Kimi hangi hikayeden takip edeceğimizi şaşırır hale geldik.

Hangi Stories Daha Çok Kullanılıyor

Stories yani Türkçe karşılığı ile hikayeler anlık olarak(o zaman diliminde kameranız ile) video ve fotoğraf paylaşabileceğiniz bir uygulama modülü. Snapchat ile başlayan furya giderek büyüdü. Denenmişi denemek tutar mı? dediler, ama tutturdular. İstatistikler gösteriyor ki Instagram hikayeler bölümünde herkesi sollamış durumda.

Akıllı Adım Facebook’tan

Instagram, hikayeler alanında öne geçince sahibi olan Facebook yerinde duramaz ve bunu direk paraya çevirmeye kalkar. Artık stories reklam alanları hayatımıza girmiştir. Şu an için de çok aktif olarak bu stories reklamlar kullanılmaktadır.

Instagram Sponsorlu Reklam Fiyatları

Bu fiyat tamamen sizin tarafınızdan belirlenmektedir. Seçmiş olduğunuz reklam setine göre değişen fiyatta günlük minimum 1,5 TL’den başlayan fiyatlarla reklam verebilirsiniz.

Facebook Reklam Yöneticisi

Instagram’da reklam verebilmek için bir Facebook hesabınızın olması, Facebook Sayfasının oluşturulması ve Reklam Yönetici’nin aktifleştirilmesi gerekiyor. Buradan Facebook Reklam Yöneticisi’ne girilebilir.

Instagram Stories Reklam Oluşturma

Herşey hazır, artık reklam oluşturmaya başlayabiliriz;

1- Facebook Reklam sayfasına gittikten sonra, üst menüden Reklam Yöneticisi‘ne tıklayın.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

2- Açılan pencerede sağ tarafta Reklam Oluştur butonuna tıklayın.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

3- Pazarlama amacınız nedir? sorusuna Bilinirlik menüsü altından Erişim’e tıklayın. Gelen sayfada kampanya ismini yazın. Ben test olarak “Instagram Hikayeler” yazdım.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

4- Reklam setinizi ve hedef kitlenizi oluşturun. Kimlere ulaşmak istiyorsanız buradan detaylı ayarları yapabilirsiniz.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

5- Hedef kitle seçiminizin hemen altında Reklam Alanları bölümüne gelin. Dilerseniz sol tarafta bulunan menüden de tıklayarak direk geçiş yapabilirsiniz. Burada Reklam Alanlarını Düzenle bölümünden Instagram ve oradan da Hikayeler’in yanındaki check işaretine tıklayın ve Devam butonuna basın.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

6- Reklam/Sayfalar bölümünden hangi Facebook sayfasından yayınlanacaksa onu seçin ve bir Instagram hesabı ekleyin.  Format bölümünden 6 görsele kadar yükleme yapabilir veya tek bir video üzerinden reklamınızı verebilirsiniz. Verdiğiniz fotoğraf veya videoların boyunlarının 1080x1920px olması reklamlarınızın uygun gösterilmesini sağlayacaktır.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

7- Reklam / Metin bölümünden reklamınıza tıklandığında yönlenecek URL adresini eklemelisiniz. Bir internet sitesi adresi (URL) ekle kısmına tıklayın. Açılan bölüme yönlendirmek istediğiniz web adresini yazın ve alt kısımda yer alan Eylem Çağrısı bölümünden hangi buton şeklinin reklamınıza ekleneceğini seçin ve Onayla butona tıklayın. Ardından Devam butona basarak reklamınızı yayına alabilirsiniz.

Instagram Stories Nasıl Reklam Verilir

Yukarıda bahsetmiş olduğum yöntem ile ayrıca Facebook reklamlarınızı da oluşturabilirsiniz. Son dönemde artık sık olarak kullanılan Instagram Stories reklam işleminin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalıştım. Umarım sizler için de faydalı bir yazı olmuştur.

Ayrıca buradan Instagram resimlerine nasıl alt metni eklendiği konusunda bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz