Yol Ver, Mutlu Ol. Yol Ver, Deli Ol

0

Yol Ver, Sabah trafikte arabamız ile ilerlerken yol hakkımızı gasp eden hem resmi hem de özel arabaların oluşturmuş olduğu durum nedeniyle bu konuyu yazmaya karar verdim.

Ülkemizde insanlar maalesef trafikte saygısız. Herkes birbirinin hakkını gasp ediyor, kimi aniden önüne kırıyor, kimi sinyal vermiyor, kimi yaya yola atlıyor vb. Yani kısaca kimse doğru düzgün yolundan gitmiyor herkes farklı kişilerin şeridine kaçıyor durum böyle olunca saygı seviyesi de bir o kadar düşüyor.

Yol Vermeli miyim?

İki madde halinde bu konuyu değerlendirelin;
– Araba kullanıyorsunuz, yayaya yol veriyorsunuz.
– Araba kullanıyorsunuz, arabaya yol veriyorsunuz.

Araba kullanıyorsunuz, yayaya yol veriyorsunuz

Şimdi maddelerimizden ilkini değerlendirmeye başlayalım. Araba kullanıyorsunuz ve yayaya yol veriyorsunuz. Bu yayaya, hem normal sokak arasında, hem yaya geçidin de hem de trafik ışıklarında, yani dilediğiniz yerde yol vermekten bahsediyorum. Avrupa’ya gidip geldikten, oradaki kuralları gördükten sonra ben de bir kısmını da olsa Türkiye’de uygulamaya karar verdim. Aslında yapmamız gereken bir uygulama, maalesef ülkemizde çoğu insan bunu uygulamıyor. Peki ben aracın içerisindeyim ve yayalara yol verirken ne tip insan profilleri ile karşılaşıyorum. Bu insan profillerini sizlere aktarmaya çalışacağım. Eminim sizler de bu profillere rastlıyorsunuz.
Yaya Geçidi Yol Ver, Mutlu Ol. Yol Ver, Deli Ol
Yaya Geçidi

İnsan Profilleri:

  1. Ağır Abi: Yol verdiğinizde sağ elini kalbine doğru getirir ve kafasını hafif öne doğru eğerek teşekkür eder, yavaş adımlarla karşıya geçer.
  2. Şımarık Kız: Karşıya geçme noktasında bekler, sizin durduğunuzu anladıktan sonra soğuk bir gülümseme verir yol onunmuş edasıyla çok yavaş adımlarla karşıya geçer.
  3. Delikanlı-Ergen: Genellikle hiç bir tepki vermez, bazı durumlarda sağ elini ayağa kaldırarak sağol ağabey, dayı, amca, teyze gibisinden duygusunu belirtir.
  4. Genç Grup: Birden fazla gencin bir anda karşıya geçebileceği durumdaki profildir, hepsi aynı anda farklı tarzlarda teşekkür edebileceği gibi, hiç kimse teşekkür etmeden, kendi hallerinde birbirleriyle şakalaşarak karşıya geçerler.
  5. Yaşlı Teyze – Amca: Küçük bir gülümseme atarlar ve yavaş adımlarla karşıya geçerler, onları beklerken bazen kendi ilerideki yaşlılığımı düşlerim.
  6. Soğuk: En nefret ettiğim profil, atsan atılmaz, satsan satılmaz. Yol versen bir dert vermesen bir dert. Ne selam verir ne teşekkür eder. Aptal aptal suratınıza bakar ve direk karşıya geçer ve yoluna devam eder.
  7. Güler yüzlü: Gözünün içine bakar, durduğunuz anda size gülümser, selam verir karşıya geçer, karşıya geçtikten sonra da bir gülümseme atar ve yoluna devam eder.
  8. Centilmen: En zor profillerden biridir, sizin geçmenizi ister, siz el işareti ile buyur edersiniz o hala siz geçin ben sonra geçerim der. Sonunda kazanan genellikle o olur. Sonra boş bir anda karşıya geçmeye çalışır.
Yol Ver, Mutlu Ol. Yol Ver, Deli Ol
Yol Ver

Araba kullanıyorsunuz, arabaya yol veriyorsunuz

Tam bir dikkat gerektiren konudur, bazı anlaşmazlıklar ufak kazalara dahi sebebiyet verebilir. O nedenle yol verme durumunda çok fazla ısrarcı olmamalısınız. Size yol vermişse diğer araç buyurun geçin. Siz yol vermişseniz o buyursun geçsin, aman ha aynı anda harekete kalkışmayın, sonra iyilikten maraz doğar ve bir anda ortalık karışabilir.

Bir de zorunlu olarak yol verme durumu vardır. Zaten bu yazımı yazmama neden olan konudur. Siz araba kullanıyorsunuz, resmi veya gayri resmi araçlar sizin önünüze kırıyor, anonslarıyla sizi bekletiyor, yani sabrınızı deniyorlar. Sabah işe gelirken “Skoda sağa geç”, “Bekle bekle bekle”, “Sola geç sola”, “Soldan devam et” gibi cümlelere maruz kalabilirsiniz. Hemen dibinize bir araç gelir “Zart Zart” diye o ağır kornasına basar, çakar lambalarını yakar, rahatsızlık verir, sizi resmen taciz eder, Halbuki siz kendi yolunuzda gidiyorsunuzdur, ama size cinnet geçirtir. Resmi araç olsan anlarım, bir operasyona gidiyorsundur, acil bir yere yetişiyorsundur vb. hepsini anlarım. Zaten sen o kornayı çalmadan ben sana yolumu açarım. Yahu sabah sabah sen de ekmek parası için çalışmaya gidiyorsun ben de çalışmaya gidiyorum. Aramızdaki fark ne peki?

Bazen yol verince mutlu, bazen de yol verince deli oluyorum. Ama buna bir türlü çözüm bulamıyorum, ülkemizde bazı konulara yasak getirilmediği ve ağırlaştırıcı para cezası verilmediği sürece bu böyle devam edecektir.

Biraz daha saygı, hem yayalara hem de araçlara!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz